asilama.gen.tr https://www.asilama.gen.tr Aşılama, Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, asilama.gen.tr Thu, 10 Mar 2016 00:00:00 +0000 Sun, 08 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Aşılama Nasıl Yapılır https://www.asilama.gen.tr/asilama-nasil-yapilir.html Mon, 26 Nov 2018 09:32:39 +0000 Aşılama nasıl yapılır, aşılama sperm ve yumurta hücresinin buluşmasını sağlamak amacıyla uygulanır. Bu işlemde kadına yapılan bazı ilaç, iğne tedavileriyle aylık yumurta sayısı birden fazla sayıya çıkarılmakta, erkek Aşılama nasıl yapılır, aşılama sperm ve yumurta hücresinin buluşmasını sağlamak amacıyla uygulanır. Bu işlemde kadına yapılan bazı ilaç, iğne tedavileriyle aylık yumurta sayısı birden fazla sayıya çıkarılmakta, erkekte spermler özel yöntemler kullanılarak yıkanmakta ve döllenme için hazır hale getirilmektedir. Bu işlemlerle spermlerin hareketli olanları hacim olarak yoğunlaştırılmış olur. Özel çatlatma iğneleri kullanılarak yumurta hücresinin çatlama süresi ayarlanır ve spermler özel bir plastik boruyla rahim içine gönderilir. Bu işlemlerle yumurta ve spermin buluşması daha kısa sürede gerçekleşir. Fakat bu yöntem kısırlık sorunu bulunan her çift için uygun değildir.

Aşılama öncesinde yapılanlar

Kısırlık sorunu olan çiftlere ilk önce kısırlık nedeninin tespit edilmesi amacıyla bazı incelemeler yapılır. Erkekte semen analizi yapılır, kadında jinekolojik muayene yapılır, rahim ve fallop tüplerinin değerlendirilmesi amacıyla rahim filmi çekilir, yumurtalıkların kapasitesini tespit edebilmek için hormon testleri uygulanır ve gerekirse laparoskopi ile histeroskopi de uygulanır.

Aşılama Nasıl YapılırAşılama ne zaman yapılır

Aşılama çiftlerde kısırlık sorunu olduğunda oldukça kolay, pratik ve risksiz bir işlemdir. Kısırlık tedavilerinde genellikle ilk tercih aşılama yapılmasıdır. Bu uygulamanın bazı yararları da bulunmaktadır. Bunlar;
 • Erkeğin sperm sayısının düşük olmasında ya da spermlerin hareketliliğinin az olması halinde
 • Nedeni bilinmeyen kısırlıkta
 • Rahim ağzında problemlerin olması halinde
 • Spermlere karşı kadını vücudunda antikor üretimi olması halinde
 • Cinsel işlev bozukluğu gibi sorunların olması halinde
 • Kadında yumurtlama azsa ya da hiç olmuyorsa, aşılama tedavisinin uygulanması faydalı olacaktır.
Ayrıca erkekte travma, diyabet, MS gibi rahatsızlıklar, mesane boynu operasyonu yapılmış olması, bazı ilaçların kullanımı gibi etkenlerden kaynaklanan boşalma sorunu olursa, gebelik için aşılama yöntemi tercih edilebilir. Aşılama yöntemi kolay bir uygulama olarak kabul edilmektedir. Ancak bunun uzman bir doktor tarafından uygulanması başarıyı arttıracaktır. Aşılama yapmak için kadının bir kanalı ya da tüpü açık olmalıdır.

Aşılamadan sonra nelere dikkat edilmeli

Doğal yollardan gebelik elde edilemediğinde, aşılama yapılması oldukça yararlıdır. Eğer şartlar uygun olursa, kısırlık sorunu olan çiftlerde tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce aşılama yapılması daha uygundur. Bu yöntem hem kolay uygulanır, hem de maddi açıdan maliyeti düşük olur. Aşılama yapılan kadınların banyo yapması sakıncalı olmaz. Ancak doktorlar ilk günde banyo yapılmamasını önerebilir. Bunun dışında özel bir beslenme programına da gerek yoktur.

Aşılama yapıldığı sırada ve sonrasında kadındaki hafif kasık ağrısı normal bir sonuçtur. Bazı hastalarda bu ağrı olmayabilir. Uygulama kolay yapıldığından hastaları rahatsız etmez. Anestezi ye bile gerek kalmadan aşılama yapılabilir. Ancak aşılamanın sonrasında şiddetli ağrı olursa, mutlaka doktora gidilmelidir. Bunun başka bir sebebi olabilir.

Aşılamada ve sonrasında kanama olması beklenmez. Ancak hastaların bazısında aşılama sırasında kullanılan aletlerden dolayı rahim ağzından damlama gibi bir kanama gelebilir. Böyle bir sorun gebeliğe engel olmaz. Kanama çoğunlukla ilk günde kesilir. Devam ettiği takdirde doktora danışılmalıdır. Aşılamadan sonraki 15 günde oluşan kanamanın ise, gebeliğin rahme yerleşmesinden kaynaklandığı yani implantasyon kanaması olduğu söylenebilir.

Aşılama yapılan merkezlerde her zaman progesteron hormonu kullanımı yapılmaz. Bu konuda doktorun önerilerine göre hareket edilir. Aşılama yapılan kadınların aynı günde ve bir sonraki günde cinsel ilişkiye girmemesi gerekir. Bunun sebebi spermlerin 3 gün yaşam süresinin olmasıdır. Bu]]> Fidan Aşılama https://www.asilama.gen.tr/fidan-asilama.html Mon, 26 Nov 2018 15:52:31 +0000 Fidan aşılama, Aşı ile üretiminde bir bitkinin bir parçasına başka bir bitki ile bir araya getirilerek kaynaşmasıdır. Aşılamada önemli olan aşı olacak ağaç ile aşılacak ağacın birbirine olan kambiyumunun çakıştırılm Fidan aşılama, Aşı ile üretiminde bir bitkinin bir parçasına başka bir bitki ile bir araya getirilerek kaynaşmasıdır. Aşılamada önemli olan aşı olacak ağaç ile aşılacak ağacın birbirine olan kambiyumunun çakıştırılmasıdır. Aşı ile anaç olan ağaç yan altlık sistemi ile, kalem dediğimiz gövde ve tacı geliştirir. Kıymetli ve verimli ürünler elde etmek yada üretimi çok zor olan bitki türlerini elde etmek için kullanılır. 


Aşılamada dikkat edeceğimiz önemli konularının başında seçtiğimiz anaç ve aşılanacak türün birbirine uyuşması önemlidir. Anaç fidanlar kaliteli olmalıdır. Özellikle tohumdan üretilmiş olan fidanlar olması önemlidir. kalemler ise türlerin  sağlıklı olanlarından alınmalıdır. Özellikle taze olmaları gerekir. Kalemler buzlu polietilenli torbalarda taşınmalıdır. Soğuk hava depolarında bir süre muhafaza edilmelidir. Bütün aşı kalemleri 0 derecenin altında olan zamanlarda alınmalıdır. Yaprağını döken bitkilerde yaprak dökümü sonrasında kalemler alınmalıdır ve soğuk hava depolarında saklanmalıdır. 

Kalemler doğal güneş ışığında yetişmiş normal ve kuvvetli gelişen sürgünlerden alınır. Kalemler aynı yıl ekilen sürgünlerden yada bir yaşındaki sürgünlerden alınmalıdır. 

Fidan AşılamaFidan aşılamada aşı çeşitleri;
 • Göz yani tomurcuk aşısı,
 • Sürgün göz aşısı,
 • Uyuyan durgun göz aşısı,
 • Kalem aşısı,
 • Bindirme aşısı,
 • Yanaştırma kenar yan aşısı,
 • Yandan sivriltme aşısı,
 • Kakma aşısı,
 • Yarma aşı,
 • Beslemeli yandan yanaştırma aşısı gibi. 
Uyuyan göz aşısı hariç bütün göz aşılarında aktif durumda olan anaç alınacak birey uyanık durumda olur ise yapılır. Kalem aşılar için ise alınan bireyler uyanmadan önce alınır ve temiz poşetlerde soğuk hava depolarında saklanır. Anaç fidanlar uyandığında aşılama olur. Aşılar uygulanırken kullanılan yöntemler, T yöntemi ve Çentik aşıdır. 

Çentik aşı yöntemi kullanılan ağaçlar;
 • Dutlar,
 • Güller,
 • Akçaağaçlar,
 • Karaağaç,
 • Ceviz, 
 • Ihlamurdur. 
Çentik yönteminde özellikle ceviz ağacında büyük başarı sağlanır. Çentik aşı yönteminde anaç ağacın gövdesinden yukarıdan aşağı doğru bir dilim kabuk çıkarılır ve tomurcuk aşı yöntemi ile kelem yerleştirilir. oldukça hızlı bir yöntemdir.
]]> Aşılama Sonrası Kanama https://www.asilama.gen.tr/asilama-sonrasi-kanama.html Tue, 27 Nov 2018 07:25:23 +0000 Aşılama sonrası kanama, dikkate alınması gereken önemli bir problemdir. Vakit kaybetmeden doktor kontrolü gerekir. Aşılama sonrasında kanama olması normal karşılanabilir. Ancak miktarı önemlidir. Aşılama anestezi gerektirmeye Aşılama sonrası kanama, dikkate alınması gereken önemli bir problemdir. Vakit kaybetmeden doktor kontrolü gerekir. Aşılama sonrasında kanama olması normal karşılanabilir. Ancak miktarı önemlidir. Aşılama anestezi gerektirmeyen pratik bir işlem olduğu için kişide kanama gibi problemler görülmez. Ağrı birlikte hafif leke halinde kanama kimi hastalarda gözlenir. Aşılama yönteminde bazı kişilerde hafif ağrılar ve sancıları oluşabilir. Aşılama sonrası kanaması lekeler halinde meydana geliyor ise aşılama esnasında rahim ağzında ufak çaplı leke şeklinde kanama meydana gelmiş olabilir. Bu işlem için kullanılan aletlerden dolayı veya bu bölgede bulunan hassasiyet dolayısı ile lekelenme oluşabilir. Anne yumurtalığına babadan alınan spermin enjekte edilmesi ile uygulanan yöntem ile beraber yumurtalığın etrafında herhangi bir yara gibi problem ile anne adayında kanamalar meydana gelebilir. Böyle durumlarda da hastanın doktor tarafından kontrolünün yapılması önemlidir. Bunun geçmesi birkaç günü bulabilir. Üç gün sonrasında bu kanamalar bir daha yaşanmayacaktır. Kanama uzun süren bir kanama ise vakit kaybedilmeden doktor ile irtibata geçirilmelidir. Aşılama yapıldıktan 15 gün sonra gelirse veya devam ederse adet görmek gibi üstüne görme hali meydana gelebilir. Kimi hastaların aşılama yapıldıktan sonra üstüne adet gördükleri olmuştur. Böyle durumlarda kişinin kendini rahat hissetmesi için yine doktor kontrolünün yapılması gerekir.

Aşılama Sonrası KanamaAşılama sonrası kanama olmaması için yapılması gerekenler

Aşılama sonrasında kanama olmaması için annenin yaptığı aktivitelere dikkat etmesi oldukça önemlidir. Aşılama ile ilgili gerekli bilgilendirme yapılması, annenin hangi hareketlerde bulunacağını öğrenmesi oldukça önemlidir. Aşılama sonrasında anne adayının kendini yormadan günlük hayatına dikkat etmesi gerekir. Aşılama sonrasında iki gün cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Eğer cinsel ilişkiye girilirse böyle durumlarda da kanama gibi problemler gözlenebilir. Ayrıca aşılama işleminde anne adayına alttan işlem yapıldığı için mikrop gibi enfeksiyonlara açık durumda bulunabilir. Böyle durumlarda da gerekli işlemler ile o bölgenin temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Günde iki kez iç çamaşırını değişmesi gerekir. Ayrıca tuvalete girilmesi esnasında ellerini yıkamaları gerekir. Böyle noktalara dikkat ederek kanama gibi oluşumlardan uzak kalınması sağlanmalıdır. Ayrıca böyle zamanlarda anne adayı düzenli beslenmeli ve düzenli uyumalıdır. Akıntı yada  kanama gibi belirtilerde doktor ile görüşülmeli, bu süre içerisinde ve sık sık idrarını ve iç çamaşırını kontrol etmesi gerekir.

Aşılama tedavisinden sonra hastanın kesinlikle ağır kaldırmaması, kendini yoracak egzersizlerden uzak durması, günlük temizlik gibi yapacağı işleri yapmaması oldukça önemlidir. Çünkü böyle durumlarda hassas dönem olduğu için aşılamanın tutması zor olur. Aşılama tedavisinden sonra normal şartlarda kanama meydana gelmesi ve tedavi aşamasında az miktar lekelenmeler meydana gelse de bu oluşacak gebeliğe engel değildir. Ancak kesilmeyen uzun süren kanamalarda vakit kaybedilmeden doktor muayenesi gerekir. Aşılama tedavisinde ortalama olarak 15 gün sonra kanama meydana gelebilir. Bu kanama gebeliğin rahim içerisine yerleşmesinden kaynaklı olarak bebek yerleşme kanaması olarak tabir edilen kanama şekli olabilir. Böyle durumlarda da yine doktorun bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Anne adayının bu dönemde kendisine dikkat etmesi oluşacak herhangi bir komplikasyon gibi durumlarda doktora ile irtibat halinde olması gebelik oranını artırması yönünden oldukça önemlidir. Dikkat edilecek konulara dikkat edilmesi halinde kanama olması beklenmez. Ancak dikkat edilmeyen hususlarda kanama oluşabilir, bu durumda gebeliğin oluşmasını engelleyebilir.
]]>
Ağaç Aşılama https://www.asilama.gen.tr/agac-asilama.html Tue, 27 Nov 2018 22:22:04 +0000 Ağaç aşılama, eski zamanlardan günümüze kadar tarım alanında yapılmakta olan ciddi bir uygulamadır. Son derece etkili bir yöntem olan ağaç aşılama sayesinde birçok işe yaramaz ağaç, meyve ağacına dönüştürülerek daha Ağaç aşılama, eski zamanlardan günümüze kadar tarım alanında yapılmakta olan ciddi bir uygulamadır. Son derece etkili bir yöntem olan ağaç aşılama sayesinde birçok işe yaramaz ağaç, meyve ağacına dönüştürülerek daha değerli bir hale getirilebilmektedir. Günümüzde ağaçların cinsini iyileştirmek ya da daha iyi bir cins ile değiştirmek için ağaç aşılama yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemin son derece zor olması ve yapan kişiler tarafından bilinen inceliklerinin olması nedeniyle herkes yapamamaktadır. Günümüzde sadece ağaç aşılama işiyle geçinen insanlar bile bulunmaktadır. Kimi zaman bahçeye dikilen bir meyve fidanı, aşılı olmadığı zaman her ne kadar bakım yapılırsa yapılsın herhangi bir şekilde meyve vermez. Bu fidan yıllarca büyüse bile sadece yaprak açarak kalakalır. Bu gibi durumlarda diktiğiniz fidan belli bir boya ulaştığında gerekli olan aşıyı yaparak çok ciddi bir şekilde meyve alabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle yaptığınız aşının tutması gerekmektedir. Eğer sizler ağaç aşılamayı bilmiyorsanız kesinlikle bu işi bilen kişilere yaptırmalısınız. Genel olarak diktiğiniz fidandan meyve almak istiyorsanız kesinlikle bu fidanı aşılatmalısınız. 

Bunun yanında tarım alanında özel olarka yetiştirilen bazı fidanlar özünden aşılıdır. Bu nedenle dikildikten sonraki yıllarda herhangi bir aşılama işlemine gerek duymaz ve daha hızlı bir şekilde meyve vermeye başlar. Fidan özünde aşılı bile olsa ileri ki zamanlarda isteğinize bağlı olarak aşılayabilir ve bu fidanın cinsini değiştirebilirsiniz. Günümüzde ağaç aşılama diye bir şey olmasaydı, dünyanın en kolay mesleği meyvecilik olurdu. Çünkü dikilen meyve fidanları herhangi bir bakım yapılmadan meyve verir ve her dikilen fidandan kolaylıkla meyve alınırdı.
 
Ağaç aşılamanın tabi bir başka nedeni de bulunmaktadır. Genellikle insanlar aşılama işlemini değişik fidanlardan değişik meyveler elde etmek için kullanırlar. Bunun için herhangi bir portakal ağacında oluşan Finike Portakallarını Vaşington cinsine değiştirebilirsiniz. Ağaç aşılama, aslında doğrudan doğruya yabani ağaçlara yapılabilmektedir. Bu durumlarda bir yabani ağaca aynı familyadan olan bir başka ağaç aşılanabilir. Farklı familyalardan ağaçlar dikildiğinde yapılan aşılama işlemi başarısız olarak farklı sorunlar oluşabilir. 

Ağaçlara göre aşılamalar:
 • Şeftali ağacına: Kayısı erik ve badem ağaçları aşılanabilir.
 • Ayva ağacına: Malta eriği ve muşmula aşılanabilir. 
 • Erik ağacına: Şeftali, kayısı ve badem aşılanabilir.
 • Elma ağacına: Sadece armut aşılanabilir.
 • Vişne ağacına: Sadece kiraz aşılanabilir. 
 • Ahlata ağacına: Armut, muşmula ve ayva aşılanabilir. 
Bu meyveleri veren ağaçlara yapılan ağaçlara tabi farklı meyvelerde aşılabilir. Fakat aşıların tutma ihtimali düşeceği için başarısız sonuçlara ulaşılabilir. 

Ağaç AşılamaAğaç aşısı nasıl yapılır

Ağaç aşısı yapılması için öncelikle uygun zaman olan ilkbahar ayının beklenmesi gerekmektedir. Öncelikle nisan ve mayıs ayları aşı için seçilmelidir. Bu ayların dışındaki zamanlarda yapılan aşılardan başarısız sonuçlar alınabilir. Ağaç aşılama tekniği ise şu şekilde yapılmaktadır. 

Aşılama işlemi için öncelikle üzerinde göz bulunan bir dalcık üzerinde yapılmaktadır. Bu aşılar ise yarma, İngiliz usulü yarma olarak ayrılmıştır. Yapılacak aşı yarma aşısıysa bilek kalınlığındaki ağaçlar kesilir ve bu ağacın arası yarılır. Ağaç yarıldıktan sonra pürüzler bıçakla alınır. Daha sonra yarılan yere aşısı yapılacak olan ağacın uygun dalları yerleştirilir. Bunu yanında İngiliz usulü aşı ise kalem kalınlığında fidanlarda yapılır. Fidan kesildikten sonra üzerime bir çentik açılır ve aşı kalemine de aynı biçimde çentik yapılır. Bu çentikler karşı karşıya getirilerek birleştirilir. Bu şekilde üzeri sarılır. 
]]>
Meyve Aşılama https://www.asilama.gen.tr/meyve-asilama.html Wed, 28 Nov 2018 05:31:25 +0000 Meyve aşılama, Aşılama iki bitki parçasını bir araya bitkiymiş gibi kaynaştırarak ve büyümelerine devam edecek şekilde birleştirme sanatına meyve aşılama denir. Yeni bitkinin üst kısımların da meydana gelecek olan meyve a Meyve aşılama, Aşılama iki bitki parçasını bir araya bitkiymiş gibi kaynaştırarak ve büyümelerine devam edecek şekilde birleştirme sanatına meyve aşılama denir. Yeni bitkinin üst kısımların da meydana gelecek olan meyve aşılma kısmına kalem alt kısmını köküne meydana getirerek meyve aşılama yapılır. Meyve aşılama meyvenin cinsini iyileştirmek  için olan iyi cins den meyve almak için yapılır. Çünkü bahçemizde diktiğimiz meyve fidanı aşılı değilse büyüyünce yabani olasıdır. İyi meyve vermez. Dikilen fidanlardan iyi meyve alabilmek için diktiğimiz fidanları başka bir cin meyveyle aşılama yapmalıyız. Meyve aşılama olmasaydı meyvecilik dünyanın en kolay işi olurdu. Meyve bahçelerinde sahip oldukları düşüncelerinde ilk olarak meyveleri aşılatmaları dır. Meyve aşısı doğrudan doğruya ağaçlara yapılabilir. Bir yabani ağaç dan aynı familyalar dan bir başka ağaca aşılanırsa aşılanan ağaçlar o ağacın meyvesini verir. Ayrıca kimi cins meyve ağaçlarına başka cins meyve ağaçları da aşılanabilir. Hangi ağaçlara ne gibi ağaçlarının aşılanacak olan ağaçlar şunlardır;
 • Şeftaliye: Kayısı erik badem
 • Ayvaya: Malta eriği muşmula
 • Eriği: Şeftali kayısı badem
 • Elmaya: Armut
 • Zerdaliye: Kayısı şeftali erik
 • Ahlata: Armut muşmula ayva
 • Vişne: Kiraz
Aşılamalar 2 bölüme ayrılır:
Kalem aşılama: Üzerinde göz bulunan bir dalcıklarla yapılır. Başlıca 3 çeşidi vardır.
 • Yarma kalem aşısı
 • İngiliz usulu yarma aşısı
 • Çoban aşısı
Yarma aşılama tanımı: En çok bilek kalınlığında ağaçlara yapılır. Ağaçlar daha kalınlaşmış ise yarası büyük olacağından aşı tutmayabilir.
Yarma kalem aşısı ağacın gövdesinde toprak hizasından yapılabilecek gibi yerden metre yukarıdan yapılır. Ağaç testereyle dümdüz kesilir.

Meyve Aşılamaİngiliz usulü aşılamanın tanımı: Bu aşı yarma kalem aşısının yapılmayacak kadar büyük olan ağaçlara yapılır. Yarma aşısından daha kolay yapılır. Aşılanacak fidan kesildikten sonra üzerinde ayrıca bir çentikler açılır. Aşı yaparken aşı sazıyla sıkıca sarılır ve aşılamayı bitirmiş olunur. Çoban aşısının tanımı: Bu aşı yarma kalem aşısı yapılmayacak kadar büyük ağaçlara yapılır. Yarma kalem aşısından daha kolay yapılır. Aşılanacak ağaç istenilen boyuta kesip temizlenir. Sonrasında kabuğu birkaç yerden sağ sola açılınır. Bu aşıda kalem genellikle yalnız bir yanında yontulup ağacın gövdesine gelecek şekilde  çıkıntılar açılır.
]]>
Tüp Bebek Aşılama https://www.asilama.gen.tr/tup-bebek-asilama.html Wed, 28 Nov 2018 16:46:21 +0000 Tüp bebek aşılama, toplum yapısının temeli aile ile oluşmaktadır. Tüm dünya ve toplum üzerinde bilindiği gibi çocuklar aileyi tamamlayan unsurlardır. Bu nedenle kısırlık çocuğu, olmayan anne ve baba için önemli bir sağlı Tüp bebek aşılama, toplum yapısının temeli aile ile oluşmaktadır. Tüm dünya ve toplum üzerinde bilindiği gibi çocuklar aileyi tamamlayan unsurlardır. Bu nedenle kısırlık çocuğu, olmayan anne ve baba için önemli bir sağlık sorunudur. Kısırlık tedavisinin en son aşaması olan  tüp bebek tedavi yöntemidir. İlk aşama olarak  çocuk sahibi olmak, isteyen anne adaylarında  gerekli tedavi uygulanır. Korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan anne ve baba olarak hem tıbbi hem sosyal bir sorundur. İlerlemiş olan tıp dünyasında oldukça yaygın olan tedavi sürecinde çocuğu olmayan anne adaylarına, ümit olarak sunulmaktadır. Kadın doğum uzmanları tarafından destek alarak olumlu sonuçlar elde edilir. Kolay bir aşama süreci olan, tüp bebek  tedavisinin stres  yaratan işin boyutunda sonuca katlanmaya değer bir netice elde edilerek mutlu sonla sonuçlanabilir. Yapılacak olan testler sonucu hekiminizle beraber ön görüşme yapılır. Bu yola girmeye karar verilirse, bazı tetikler yapılması gerekir. Tüp bebek tedavisinde, hormon tahlilleri, rahim içi filmi, sonuçları bunlarla beraber yapılan jinekolojik muayeneler olur. Sonucunda, yolunda giden tedavide rahim içindeki yumurtalıkların hızlı çalıştırılması bakımından ilaç verilerek takibe alınır.

Tüp Bebek AşılamaTüp bebek nedir, kimlere yapılır ve kimlere yapılmaz

Normal yollarda hamile kalamayan anne adaylarına uygulanan yardımcı olarak görülen bir üreme tedavisidir. Kadından yumurta ile erkekten alınan sperm, birleştirilmesi sonucu embriyoların rahim içine aktarılmasıdır. Spermi, hiç bulunmayan, cerrahi işlem sonucu rahmi alınmış kadınlarda ve menopoza giren kadınlarda, tüp bebek yapılamaz. Bu uygulama ise sperm sayısı yüksek olan, iki yumurtalık kanalı tıkanmış olan kişilere yapılır. Kısır olan kişinin tedaviye sonuç vermeyen anne adayı ve baba adayı yaşları uygun olması durumunda tüp bebek yaptırabilirler.

 Aşılama yöntemi nasıl uygulanır
 • Erkekten sperm örneği alınır ve kaliteli olan spermler seçilir.
 • Yumurtalıkların ilaçlarla uyarılması ve takibi
 • Yumurtaların toplanması oluşan embriyonlar rahim içine yerleşilir. 
 • Laboratuvar ortamında döllenmesiyle oluşan embriyonlar geliştirilmesi

Yapılan bu işlemler sonucunda birkaç dakika süren ağrısız bir işlemdir. Hasta bu işlem esnasında anestezi yardımı almadan yapılan bu işlem esnasında jinekolojik muayene pozisyonunda yatırılır. Rahim ağzı gözlenen, hastaya gerekli rahim içi araçları kullanılarak hazırlanan sperm, rahim içerisine iğne yardımı ile enjekte edilir. Sperm ile yumurtanın döllenmesi takibe alınır. İşlem sonrası %50 hamilelik olasılığı görülebilir. Bu aşamadan sonra hasta 1 saat yatması gerekmektedir. Daha sonra normal hayatına devam ederek herhangi bir olumsuz bir durum olması durumunda doktorunuza başvurulmalıdır. Bir kez deneme sonucu aşılama tutmaz ise tekrar hasta takibe alınarak ikinci uygulama yapılır. İkinci ve üçüncü aşamalarda ise olumsuz cevap alınıyorsa hastayı tüp bebek tedavisi, uygulamasına geçilebilir. Aşılama başarısız olursa tüp bebek tedavisine hasta yönlendirilerek yeni bir tedavi uygulanır.
]]>
Bitki Aşılama https://www.asilama.gen.tr/bitki-asilama.html Thu, 29 Nov 2018 06:59:29 +0000 Bitki Aşılama: Bitkiler ağaçlar, otlar, yosunlar ve çiçekler gibi birçok bitkiye benzer organizmaları içinde bulunduran canlılar aleminde kilere denmektedir. Bitkileri çoğaltmak için birçok yöntem uygulanılmaktadır. Bitk Bitki Aşılama: Bitkiler ağaçlar, otlar, yosunlar ve çiçekler gibi birçok bitkiye benzer organizmaları içinde bulunduran canlılar aleminde kilere denmektedir. Bitkileri çoğaltmak için birçok yöntem uygulanılmaktadır. Bitki tohumlardan, aşılama çeşitlerinden çoğaltma işlemi yapılır. Bitkilerde aşılama işlemi tohumsuz olarak bitki parçalarıyla ana gövdeyi birleştirme işlemidir.

Bitkilerde aşılama neden yapılır: İyi verim vermeyen meyve ağaçlarına kaliteli aşı yapılarak verimi yükseltmek amaçlı aşı yapılır.

 • Ürün vermesi uzun süren ağaçlara genç fidanlarda aşı yapılarak ürünlerin çabuk verebilmesini sağlamak amaçlı aşı yapılır.
 • Kolay üretim yapılamayan bitkilerin verimi, cinsini çoğaltmak amaçlı aşılama yapılır.
 • Bitkilerde aşılama çeşitleri: Bitki aşılaması 2 çeşit yapılmaktadır.

Göz aşısı: Aşı yapılacak ana parçaya odun dokusu bulunan küçük bir kabuk parçası ile üzerinde bulunan tek bir göz ile yapılan aşılara göz aşısı denmektedir.

Göz aşısı için sağlıklı yeni filizlerden kesilip alınır ve alınan sürgünün yaprakları temizlenip  nemini kaybetmemesi için suyun içine konulur. Göz aşısında en önemli nokta gözün çıkarılmasıdır. Aşı gözü alırken gözün 1,5 cm altında ve 1,5 cm üzerinde yatay bir çentik atılır. Bu atılan çentikler göze zarar vermeden dikey şekilde çizilir ve sağ sol yapıp kabuğu çıkarılır. Aşı olacak bitkinin gövdesine dikey bir çizik atılır ve bu çiziğin olduğu yere göz aşımızı yerleştirip sıkıca bağlama yapılır.

Kalem aşısı: Kalem aşısı toprağın uyanmaya ve ısınmaya başladığı zaman anaç bitkilerinin kambiyum dokularının gelişmeye başladığı zamanlarda yapılmaktadır. Kambiyum dokuları bitkilerde büyüme ve gelişme sağlayan önemli hücrelerdir. Bu hücreler aşılama yapıldığı zaman anaç bitkinin kesilen bölgesini yara olarak algılar ve o kesiği onarmaya başlar. Bu onarma esnasında ise anaç bitki ve yapılan aşının bir birine kaynaşmasını sağlamaktadır.

Aşı yapılacak ana bitkinin belirlenen bölgesinde keskin bir çakı ile yatay şekilde kesilir ve aynı yerden V şeklinde bir kesik daha yapılır. Bu kesilen yeri kalem aşısının girebileceği şekilde hazırlamış oluruz. Aşı olacak kalemin kesilen bölgeye girebilecek şekilde kesip uç kısmı sivri olarak ayarlanır.

Bitki Aşılama

Hazırlanan kalem aşısı ana bitkiden kesip ayrılan bölgeye itinayla yerleştirilir. Bitkinin gövdesine kalem aşısı yapılmıştır artık bu kalem aşı ile ana bitkiyi sıkıca sarılması gerekiyor. Bağlama esnasında kalem aşıları oynatmamak gereklidir sıkı ve sağlam şekilde bağlanması yapılır. Ve en son işlem olarak aşının tepesindeki kesik yerin hava almaması için macun ile kapatmalıyız.

]]>
Aşılama Süreci https://www.asilama.gen.tr/asilama-sureci.html Thu, 29 Nov 2018 08:16:32 +0000 Aşılama süreci, normal yollardan bebek sahibi olmayan çiftlere uygulanan bir süreçtir. Günümüzde bebek sahibi olunması giderek zorlaşmaktadır. Bunların sebeplerinin arasında dengesiz beslenme, cinsel yaşamdaki problemler, stres Aşılama süreci, normal yollardan bebek sahibi olmayan çiftlere uygulanan bir süreçtir. Günümüzde bebek sahibi olunması giderek zorlaşmaktadır. Bunların sebeplerinin arasında dengesiz beslenme, cinsel yaşamdaki problemler, stresli yaşam şartları, kadın ve erkeklerde olan herhangi bir problem gibi sebepler dolayısıyla çiftlerin bebek sahibi olması zorlaşmaktadır. Bir yıllık korunmasız ilişki sonrasında çiftlerin doğal yollarla bebek sahibi olmamasının ardından aşılama süreci uygulanır. Öncelikle doğal yollarla gebelik olmamasının nedeni araştırılır. Bebek sahibi olmayan çiftin fiziki muayenesi yapılır ve detaylı incelemenin ardından yapılan tetkikler ile aşılama süreci takip edilir. Erkeklere alınacak sperm örnekleri, bayana adetin ikinci günü yapılan hormon testi sayesinde yumurtlama takibi, ultrason ilaçlı rahim filmi çekilir. Çiftin özellikleri göz önüne alınarak alınan bu tetkiklerin incelenmesinin ardından uygulanacak yöntem belirlenir. Bu süreçte bazı problemlerle karşılaşılabilir.

Aşılama sürecinde çıkan sıkıntılar
Erkekten alınan sperm içerisindeki hareketsizlik ve ölü sperm gibi problemlerle karşılaşırken; cinsel işlev bozuklukları, erkekte bulunan hormonlarda yetersizlik, penisin anatomik bozukluklar gibi problemler meydana gelmiş olabilir. Bayana ait sıkıntılarda ise yumurtanın az olması, tüplerin tıkalı olması, rahim içinin şekilsel olarak bozuk olması, rahim iç duvarında enfeksiyon ve mantar gibi kötü oluşumların bulunması, rahim ağzının mukus tıkacının gereğinden fazla kalın olması gibi problemler ile çiftin bebek sahibi olunması oldukça zordur. Bu problemleri sonrasında düzeltilebilecek olan bozukluklarının düzeltilmesiyle gerekirse operasyonla müdahale edilerek oluşan dengesizlikler ortadan kaldırılır. Bayanın bu sebeplerden dolayı etkilendiği için yeterli sayıda ve kalitede yumurta üretmediği durumlarda ilaç tedavisiyle tedavi edilmesi sağlanır. Böylelikle ultrasona incelemeleriyle yumurtanın olduğu gün belirlenir ve çiftin ilişkiye girmesi sağlanır. Bu uygulamayı 6 ay daha devam ettirdikten sonra yine doğal yollarla bebek oluşumu meydana gelmemesi halinde çifte aşılama işlemi yapılır.

Aşılama SüreciAşılama yapılması için gerekli şartlar
Aşılama uygulaması oldukça kolay ekonomik bir işlem olduğu için gebe kalamayan bayanlar için yapılacak ilk yöntemler arasındadır. Belirli nedenleri olmayan ve bebek sahibi olmayan çiftlere bu yöntem uygulanır. Ayrıca bayanda bulunan sperme karşı antikor varlığı gibi durumlarda bu yöntem tercih edilir. Yumurtlamanın meydana gelmemesi veya yumurtlamanın yetersiz olduğu durumlarda aşılama süreci tercih edilir. Ayrıca bu yöntem cinsel işlev bozukluklarında en çok tercih edilen yöntemlerin arasında yer alır.

Aşılama için gerekli olan testler
Erkek için yapılacak fiziki muayene ile erkek semen analizi uygulanır. Sperm sayısını, spermin içinde bulunan hareketlilik detaylı olarak incelenir ve yıkama sonrası sperm değerleri de kontrol edilir. Serolojik testler hormon profilinin yanında, MAR testide uygulanarak gerekli tetkikler yapılır. 

Bayanlar içinse fiziki muayene gerçekleştirilir. Daha sonra tubal geçişin belirlenmesi ile hormon profili takibi alınır. Bayandan adetin iki ile dördüncü günü arasında LH, FSH uygulaması yapılır. Ayrıca TSH ve prolaktin yapılır. Son olarak adet içinde 21 gün pregestoron testi uygulanır. 

Aşılama süreci
Yumurtlamanın bulunduğu günün özel spermlerin hızlandırıp gerekli koşullar plastik enjekte aracılığı ile rahim içerisine bırakılır. Bu yöntem ile çok sayıda hareketli sperm yumurtaya olabildiğince yakın mesafeye bırakılması sağlanır. Bu yöntemle ile sperm daha hızlı vajinaya ulaşır ve böylece gebelik ihtimalini daha fazla artırır. Bazı bayanlara yumurtlama öncesinde yumurtlama çatlatma iğneleri de uygulanır. Gebelik olmazsa tekrar uygulama devam]]> Ceviz Aşılama https://www.asilama.gen.tr/ceviz-asilama.html Fri, 30 Nov 2018 02:41:11 +0000 Ceviz aşılama yöntemi, uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aşılamanın yapılacağı zaman doğru seçilmeli ve gerekli aşılanacak fidanın sağlam olması oldukça önemlidir. Doğru zaman aşı esnasında fidan için son dere Ceviz aşılama yöntemi, uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aşılamanın yapılacağı zaman doğru seçilmeli ve gerekli aşılanacak fidanın sağlam olması oldukça önemlidir. Doğru zaman aşı esnasında fidan için son derece önemlidir. Zamanlamaya dikkat edilmezse aşılama hem verimsiz olur, hem de aşılama yapılan fidanın ömrü kısa olur. Ceviz aşılama yöntemleriyle daha kaliteli ürünler elde edilmesi amaçlanmaktadır. Ceviz ağaçlarının cinsinin değiştirilmesi veya farklı cins ağacı ceviz ağacına çevirmek mümkündür. Bu uygulama için yapılan aşılama çeşitleri bulunmaktadır. Şimdi bu aşılama çeşitlerinden sırası ile bahsedelim.

Yanma göz aşısı
Bu aşılama yöntemi ceviz aşılama yöntemleri arasında ilk sıralarda yer alır. Yanma göz aşısına başlanması için çöğürün kabuklamasının kontrol edilmesi gerekir. Daha sonra çöğürler aşı için uygun hale gelmiş ise aşıdan bir hafta önce sulamasının yapılması gerekir. Yapılan sulanmadan sonra çöğürlerin yapraklarının temizlenerek uç kısımları alınmalıdır. 3 adet soluk dal bırakılarak bu işlemin yapılması bu yöntem için uygundur. Aşı işlemi esnasında en önemli dikkat edilmesi gereken unsur açık kalemlerinin günlük olarak kesilip yapılmasıdır. Kullanılan aşı kalemleri ne kadar pişkin ve dolgun olursa aşının gerçekleşme oranı yüksek olur. Ceviz aşılama için aşı kalemlerinin uç kısmında oluşan gözlerden göz alınmamalıdır. Aşı yapmak için çift ağızlı özel aşı bıçağı kullanılmalıdır. Aşı yapılırken kullanılan çöğür ile aşı kalemi aynı yılın sürgünü olmasına dikkat edilmelidir. Aşı işleminde gerekli aşı yapılan bölgenin aşı bağı ile bağlanması aşının daha hızlı tutmasını sağlar. Yaklaşık olarak aşıdan 3 hafta sonra aşılar kontrol edilir ve burada bulunan aşı bağları çözülür. Böylelikle ceviz fidanı için gerekli aşı yapılmış olur.

Ceviz AşılamaDilcikli ceviz aşısı
Bu yöntem ceviz fidanları için aşılamada kullanılırken; aşı yapılacak çöğür ile kalemin yaşlarının farklı olduğu tip işlemde yapılabilir. Bu işlem için boyutunun birbirine eşit olması halinde bu yöntem uygulanır. Bu yöntem genellikle yaz aylarında yapılan yanma göz aşılarında tutmayan türler için ikinci yılın ilk baharında bu yöntem uygulanarak gerekli aşı yapılır. Yapılacak dilcikli aşı ile ceviz ağacının aşılamasının gerçekleştirilmesi amaçlanır. Burada kalem ile çöğürün aynı kalınlıkta olması bu aşının tutması için oldukça önemlidir. Yanma göz aşısından olumsuz sonuçlar meydana geldiğinde bu yöntemi uygulanarak ceviz aşısının tutmaması sağlanır.

Omega ceviz aşısı
Bu yöntem yanma göz aşısında tutmayan türlere uygulanacak yöntemlerin arasında yer alır. Omega kalemi aşısında önemli olan yanmada tutmayan türlerin araziden sökülerek sıcak kontrollü yapılan kapalı bir alanda aşılanması ve böyle muhafaza edilmesi ile gerekli sonucun alınmasıdır. Bu yöntemi ile yanma göz aşısı tutmayan çöğürlere uygulanarak bu aşının tutmasını sağlamaktır.

Yarma kalem ceviz aşısı
Yapılan bütün uygulamalara rağmen tutmayan çöğürlere bu yöntem uygulanır. Yaz döneminde tutmayan 1 yaşında bulunan çöğürlerle birlikte beş yaşına kadar herhangi bir ağaca da bu işlem uygulanabilir. Cins olmayan ceviz fidanları dahil bütün ağaçlara bu işlem uygulanırken en önemli dikkat edilmesi gereken konular ilkbahar döneminde yapılacak aşılarda yabani olan ağaçların çoğu tepesini aşıdan önce fidanın kalınlığına bağlı olarak toprak seviyesinden yukarıda 30 santim uzunluğunda kesilmesi gerektiğidir. Daha sonra öz suyunu akıtmasıyla 10 gün beklenmeli ve sonra aşının yapılmasıdır. Bu yöntem ile herhangi bir ağaca ceviz aşısı yapabiliriz. 
Yaptığımız bütün aşıları sürekli kontrol ederek gerekli sulanması ile büyümesini sağlarız. Böylelikle bir sonraki yıl toprağa dikilecek aşılama ceviz fidanının tutmasını gerçekleştirmiş oluruz.
]]>
Aşılama Teknikleri https://www.asilama.gen.tr/asilama-teknikleri.html Fri, 30 Nov 2018 15:16:59 +0000 Aşılama Teknikleri, Tarımsal üretim de söz sahibi olabilmek için geliştirilen aşılama teknikleri, elde edilen ürünün pazar değerinin artmasına, daha fazla gelir elde edilmesine neden olacaktır. Aşılama, üretmek istediğ Aşılama Teknikleri, Tarımsal üretim de söz sahibi olabilmek için geliştirilen aşılama teknikleri, elde edilen ürünün pazar değerinin artmasına, daha fazla gelir elde edilmesine neden olacaktır. Aşılama, üretmek istediğimiz ürünün, dayanıklı başka bir bitki ile birleştirilerek, kaynaştırılması ve birleştirilmesi tekniğidir. Aşılama yapılırken, aşılanacak anaç ile aşı kaleminin düzgün çakıştırılması, aşının tutması için en önemli işlemdir. Aşı işleminde anaç kısım kök, kalem ise bitkinin taç ve gövde kısmını meydana getirir. Aşılama daha çok yüksek kaliteli ürünler elde etmek için kullanılır. 

Aşılamaya neden ihtiyaç duyarız

Bitki türlerinin kolayca ve başka uygulamalar ile çoğalmayan çeşitlerinin yok olmaması, kaliteli ağaçların çeşitlerini değiştirmek, istenilen türde büyük ağaçların ve süs bitkilerinin çoğalmasını sağlamak, ağaçların hasarlı kısımlarının onarımı aşılamanın nedenlerindendir. Ayrıca bodur ağaçları anaç olarak kullanarak yararlanmak ve ağaçta virüs olup olmadığını anlamak için de aşı yapılabilir.

Aşılama TeknikleriAşı yaparken dikkat edilecek hususlar nelerdir
 • Aşı yapılacak kalem sağlıklı, genç kalemler olmalıdır,
 • Anaç bitkiler yüksek kaliteli tohumdan elde edilmiş genç fidanlar olmalıdır,
 • Kalemler prensip olarak, normal gün ışığında büyümüş, gelişkin, güçlü sürgünlerden seçilmelidir. Anormal büyüme gösteren sürgünler kalem olarak kullanılmaz. 
 • Su da büyüyen sürgünler kalem olarak kullanılmamalıdır
 • Yaprağını döken türlerden alınacak kalemler aralık ocak şubat aylarında alınmalı ve soğuk hava deposunda saklanabilir.
 • Kalem olarak kullanılacak malzeme, ağacın üst dallarından alınır ise, bol çiçek verir,
 • Genel olarak ağaçların üst dallarından alınan kalemler erkek sürgün, alt dallarından alınan kalemler dişi sürgünleri oluşturur,
 • Aşılanacak anaç ağaç ile uygulanacak aşı kalemi, mümkün olduğunca aynı bölgenin bitkileri olmasına özen gösterilmelidir,
 • Aşı kalemleri elde edildikten sonra, aşı yapılacak zamana kadar saklanabilir, eğer bir günden uzun bir zaman sonra aşılama yapılacak ise aşı kalemleri buzluğa konulmalıdır, böylece istenilen bir zaman diliminde aşı yapılabilir.
 • Aşı kalemleri alınırken hava sıcaklığının sıfırın üzerinde olması gerekir,
 • Aşı kalemleri daima iğne yapraklı, yeşil bitkilerden elde edilmelidir.
Aşılama Teknikleri nelerdir

Kalem aşısı; İlk bahar aylarında yapılan bu tür aşı anaç üzerinde taze kesilmiş kalem yeriyle, taze kesilmiş kalemin kambiyum bölgeleri (anaç ve kalemin kesilmiş canlı bölgesi) üst üste gelecek şekilde sıkıca temas ettirilmesi sonucu anaç ve kalem arasında sıkı bağlantı kurulması ile kalem aşısı meydana gelir. Kalem aşısı teknikleri ayrıca Gaga aşısı, Çoban aşısı, Dikicili aşı (İngiliz aşısı), Yarma aşı, Köprü aşı, Kakma aşı Kenar aşı, Kemer aşı şeklinde kendi arasında ayrılır. Bunların uygulanış şekli birbiri ile benzerlik taşır. 

Bunlardan Dikicili aşı uygulaması yapmak için  1-1,5 cm arasında anaçlar kullanılır. Anaç ve kalem kalınlığı aynı olmalıdır. Anaç üzerine 2-5 cm arasında dilcik, kalem üzerine de aynı uzunlukta düzgün pürüzsüz çıkıntı yapılır. Bunlar iç içine sokulur, iyice macunlanır, sarılır ve sıkıca bağlanır.

Kenar aşısı ise; yan aşı olarakta isimlendirilir. Temel mantık, kalem kendinden kalın bir anaç üzerinde açılan çentiğe sokulur, çentik ve kalem girinti çıkıntıları yukarıda ki gibidir. Oldukça değişik şekiller de uygulaması vardır.

Göz aşısı; iki çeşit göz aşısı vardır, bunlardan flüt göz aşısı yama aşısı gibidir. Anaçtan çıkarılan kabuk kalemin, diğer aşılanacak bölümü tam saracak şekilde alınmasıdır. Yongalı göz aşısı ise; İlk bahar da ağaçlara su yürümeden hemen ö]]> İncir Aşılama https://www.asilama.gen.tr/incir-asilama.html Sat, 01 Dec 2018 00:01:11 +0000 İncir Aşılama, Anavatanı Türkiye olan ve ülkemizde en çok Ege bölgesinde yetişen bir meyve olan incir, meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra reçeli yapılarak ve kurutulmuş hali ile de oldukça sevilir ve ülkemizde oldukça ön İncir Aşılama, Anavatanı Türkiye olan ve ülkemizde en çok Ege bölgesinde yetişen bir meyve olan incir, meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra reçeli yapılarak ve kurutulmuş hali ile de oldukça sevilir ve ülkemizde oldukça önemli bir ekonomiye sahip olan bir meyvedir. Besin değeri açısından oldukça bol vitamin ve mineral içeren ve kemik ve diş sağlığına sayısız faydası olan incir, yaklaşık 8-10 metre boyunda olan ağaçlarda yetişir. 

İncir yetiştirmekte en önemli etken, iklim koşullarıdır. incir ağaçları Kış mevsiminde ılık, yaz mevsiminde sıcak, yıllık ortalama sıcaklığı 18-20 ℃ arasında olan bölgelerde en iyi şekilde gelişim gösterir. 
Nemin olmadığı sürece her tür toprakta yetişen incir ağacı oldukça derin, kireçli ve killi toprakları daha çok sever.

İncir aşılama, incir ağaçları oldukça kolay bir şekilde çelik ile üretilebilir. Bu nedenden dolayı pek de aşı yöntemi kullanılmaz. Fakat eğer çekirdekten yetiştirilmek ve ağaçlar değiştirilmek istendiği zaman aşı yöntemi kullanılır. İncir aşılama da en çok kullanılacak olan aşı şekilleri göz ve kaplama olan kabuk aşılardır.

Göz aşısı, küçük fidanlarda bulunan  1 ve 3 yaşlarında olan genç dallara yapılır ve daha çok fidanlıklarda tercih edilir. Kaplama aşısı, 4 ve 5 yaşları arasındaki kalın dallara yapılır.
Yaşlı dallara ise,  yaklaşık olarak 8-10 cm kalınlığında olan dallar üst kısımlarında bulunan dallar budanarak gençleştirme yapıldığı zamanlarda hemen çoban aşısı ya da yarma aşı yapılır veya gelecek yıl yeni oluşmuş bir yıllık sürgünlere göz aşısı yapılır. Yaşlı dallara yapılacak olan aşı yönteminde en iyi sonuç verecek yöntem su yürümeden yapılacak olan kakma ve yarma aşılarıdır.İncir Aşılama

Aşılama nasıl yapılır, seçilmiş olan bir türden aşı kalemi alınarak ve aşı kalemi üzerinde göz yer alan kabuğun kesilip kaldırılması ile alındıktan sonra aşı yapılmak istenilen dalın üzerine T şeklinde bir kesik oluşturur ve kabuğunu kaldırıldıktan sonra üzerinde göz yer alan kabuk bu kabuğun üzerine düzgün bir biçimde yerleştirilir ve sadece gözü dışarıda kalacak biçimde sıkı bir biçimde rafya ya da ip ile bağlanır. Aşılama yapıldıktan sonra aşı yapılan dallar aşılama yerinin biraz üst kısmından kesilir. Aşılar üzerine sarılan rafya ya da ip yaklaşık bir yıl sürebilecek aşıların tutup filizlenmesi sonucunda dallardan alınır.

İncir Aşılama, genellikle dalların kabuk verdiği nisan ve mayıs ayları arasında ya da eylül ve ekim aylarında uygulanır. İlkbahar mevsiminin ilk ayında yapılacak olan göz aşıları 1 yaşında olan genç sürgünlerden alınır. Göz aşısı sonbahar mevsiminde uygulanacaksa gözler taze sürgünlerden seçilmelidir.
]]>
Elma Aşılama https://www.asilama.gen.tr/elma-asilama.html Sat, 01 Dec 2018 22:48:32 +0000 Elma Aşılama, Çekirdekten yetişmiş fideler yada cinsi değiştirilmek istenen elma ağaçlarına aşı yapılabilir. Aşı için uygun ortam,mevsim, aşı'lık örnek en önemli faktörlerdir. Aşı türleri Elma Aşılama, Çekirdekten yetişmiş fideler yada cinsi değiştirilmek istenen elma ağaçlarına aşı yapılabilir. Aşı için uygun ortam,mevsim, aşı'lık örnek en önemli faktörlerdir. 

Aşı türleri

İki çeşit aşılama yöntemi vardır. Göz ve kalem aşılama diye adlandırılırlar. Birbirinden oldukça farklı yöntemlerdir. İsimlerini yöntemlerinden alırlar. Göz aşılama yönteminde aşı örneği, gövdenin açılıp filiz verecek bölümünün dikdörtgen şekilde kesilip çıkartılması ile alınır. Kalem aşılama yönteminde ise örnek filizin boydan bir 15-20 cm kesilmesiyle alınır. Tomurcukları açılmamış çubuk şeklindeki aşı örneği kaleme benzetilir.

Göz aşılama, yönteminde, açılıp filiz verecek bölüm gövdeye direk yapıştırılır. Kısaca işlem; 
Aşı yapılacak fide veya ağaç gövdesi aşı bıçağı yardımıyla kesilir. Kesilen bölüm yerleştirilecek aşı örneği kadar olmalıdır. Aşı örneğinin ağaç gövdesinin kabuğunun altına bir kısmı girebilmelidir. Aşı yerleştirdikten sonra, filiz verecek tomurcuk bölümü açık bırakmaya dikkat edilerek,kesi yerleri sıkıca aşı bandı ile sarılır. 

Elma AşılamaKalem aşılama, göz aşılamaya göre daha zahmetlidir. Aşı yapılacak gövde testere yardımı ile, yere paralel şekilde kesilir. Yani tepe dal bölümü tamamen kesilir. Kesilen gövde tepesi keski yada bıçak yardımı ile ortadan ikiye ayrılır. Kesilen bölüm çubuk şeklindeki aşı örneğinin yarısını içine alacak derinlikte olmalıdır. Gövde içine yerleştirilecek aşı uçları inceltilir ki fazla açıklık oluşması önlensin diye. Hazırlanan kalem aşı örneği kesilen gövde içine dik olacak şekilde yerleştirilir. Gövde kesilen yere kadar hava almayacak şekilde bir naylon yardımı ile sarılıp,sıkıca bağlanır. Sarılan naylon aşı çubuğunun en az yarısına kadar gelecek şekilde olmalıdır. Sonrasında hazırlanan kil çamuru ile, aşı çubuğunun yarısına kadar gelen naylonun içi doldurulur. Hava almamasına dikkat edilmelidir. Aşı yapıldıktan sonra filiz açıp açmadığı düzenli kontrol edilmelidir. Aşı tutmuş, filiz açmış ise bantlar açılmalıdır.

]]>
Aşılama https://www.asilama.gen.tr/asilama.html Sun, 02 Dec 2018 00:09:31 +0000 Aşılama, bir yılı aşkın süredir, korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebelik sağlanamayan çiftlerde gebelik sağlamak için kullanılan oldukça basit bir tedavi yöntemidir. Baba adayından sperm hücresi alınarak Aşılama, bir yılı aşkın süredir, korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebelik sağlanamayan çiftlerde gebelik sağlamak için kullanılan oldukça basit bir tedavi yöntemidir. Baba adayından sperm hücresi alınarak kullanılacak yönteme göre rahim içine transfer edilerek gerçekleştirilen aşılama tedavisinde başarı şansı %20 civarındadır. Meni alınarak vajina kanalına bırakıldığında tedavinin başarı şansı sadece %5'tir Ancak bu yöntem günümüzde pek tercih edilmemektedir. Günümüzde popüler olan aşılama tekniği sperm hücrelerinin özel koşullarda ayrıştırılarak özel enjektörler yardımıyla anne rahmine bırakılmasıdır. Bu yöntemle gebe kalma şansı daha yüksektir.

Aşılama zor bir işlem mi

Aşılama oldukça basit bir tedavi şeklidir. Ancak aşılama uygulanmadan önce çiftlerde doğal yollarla gebelik denenmesi tavsiye edilir. Gebe kalmaya karar verilmiş, ancak uğraşlara rağmen 1 yılı aşkın süredir gebe kalınamamışsa gerekli tetkiklerin yapılması ve uygun görüldüğü takdirde aşılamaya başvurulması gerekir. Günümüzde gelişmiş teknolojik imkanlarla oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilen aşılama süresinde anne adayı herhangi bir ağrıya maruz kalmaz.

Aşılama kimler için uygundur

Aşılama, kadında yumurta üretimi erkekte ise sperm üretimi varsa kullanılabilecek bir yöntemdir. Şayet annede yumurta üretimi ya da baba adayında sperm üretimiyle alakalı bir sorun varsa önce bu sorunun tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde uygulanan aşılama işleminden başarı elde edilemez. Anne ve baba adayı için aşılama öncesi tüm değerlerin incelenmesi gerekir. Aksi halde direkt aşılama yapıldığında sonuç olumsuz olabilir. Aşılama birçok kez tekrarlandığında çiftleri psikolojik olarak derinden etkileyebilir. Dolayısıyla işlemden önce tedaviyi üstlenen hekimin tüm tetkikleri yapması gerekir. Aileye hekim tarafından gerekli bilgiler ayrıntılı bir şekilde verilmelidir. Aşılama tedavisinin yapılabileceği durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Baba adayı sperminde sayı azlığı ya da hareket düşüklüğü varsa
 • Kadında yumurtlama yoksa
 • Kısırlığın nedeni açıklanamamışsa
 • Servikste yapısal bozukluk varsa
 • Çikolata kisti varlığında
 • 40 yaşını aşmamış kadınlarda yapılabilir.
 • Polistik over sendromunda

Aşılama öncesi nelere dikkat edilmelidir

Aşılama tedavisinden önce ailelerin dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Baba adayından elde edilecek spermin sağlıklı ve yoğun olabilmesi için aşılamadan önceki 48 saat alkol, uyuşturucu madde ya da ilaç kullanımı kesinlikle olmamalıdır. Bu gibi maddeler sperm yapısını olumsuz yönde etkiler ve olumsuz sonuçların yaşanmasına yol açar.

Aşılama gerçekleştirilecek anne adayının da aşılama tedavisinden kısa süre önce vajinası için krem, losyon gibi maddeler kullanmış olmaması gerekir. Sperm rahme transfer edildiğinde bu tarz maddelerin kalıntıları ile karşılaşabilir ve problemler yaşanabilir. Aşılama yaptıracak çiftlerin stresten uzak kalması gerekir. Çiftler birbirine destek olmalıdır. Anne ya da baba adayının tedaviden evvel ağır egzersizler yapmaması ve sıcak ortamlarda bulunmaması gerekir. Anne adayı şayet sigara kullanıyorsa tedavi yapılmadan en az 3 ay önce sigarayı bırakmış olması gerekir. Anne adayının aşırı zayıf ya da aşırı kilolu olmaması gerekir. Tedaviden önce uygun kiloya ulaşması tedavinin başarısı için önemlidir. Aşılamadan 3 gün önce cinsel birleşme bırakılmalıdır.

Aşılama ne kadar sürer

Aşılama yöntemi birkaç dakika içinde tamamlanan basit bir yöntemdir. İşlem anında herhangi bir anestezik madde kullanılmamaktadır. Anne adayı jinekoloji masasına yatırılarak muayene pozisyonu aldırılır. Vajinaya tedavi için uygun ekipmanlar yerleştirilerek transfer anında enjektörün rahim içine kolayca girmesi sağlanır. Birkaç saniye içinde hekim spermleri bölgeye göndererek tedaviyi sonlandırır. Tedavi sonrasında anne adayı 20 dakika kadar dinlenerek günlük hayatına dönüş yapabilir. Aşılamadan sonra yaşanan olumsuz olaylar]]> Armut Aşılama https://www.asilama.gen.tr/armut-asilama.html Sun, 02 Dec 2018 21:04:24 +0000 Armut Aşılama, armut özellikle yaz aylarında en sık olarak tüketilen meyvelerin başında gelmektedir. Ayrıca armut hem vitamin hem de mineral açısından oldukça zengin olan bir meyve çeşididir. Hatta içermiş olduğu su miktarı Armut Aşılama, armut özellikle yaz aylarında en sık olarak tüketilen meyvelerin başında gelmektedir. Ayrıca armut hem vitamin hem de mineral açısından oldukça zengin olan bir meyve çeşididir. Hatta içermiş olduğu su miktarı açısından daha hafif ve dengeli beslenmek isteyen pek çok kişinin favori olan meyvelerinin başında gelmektedir. Armut çoğunlukla çok geniş olan yetiştirme alanlarının bulunmasına rağmen özellikle soğuk havalara dayanamadığı için Akdeniz ikliminde daha kolay yetiştirilebilmektedir. Türkiye'de bütün bölgelerde armut yetiştirilmesi mümkündür. Genellikle Armut ağır olan topraklara çabucak uyum sağladığından dolayı aşılmasına göre hem kumlu hem de killi toprak ile pek çok çeşitteki topraklarda kolaylıkla yetiştirilebilir. 


Armut Aşılamasında Hangi Yöntemler Kullanılır, armut aşılamada çoğunlukla aşı yöntemleri ile çelik uygulamak mümkündür. Kültür armudunun çeliklerinde özellikle köklenme işlemi zor olduğundan tohum ile üretimi yapılmamaktadır. Bunun için kültür armutlarında aşılama yöntemi olarak T göz aşısı ile üretimi yapılmaktadır. Armudu aşılamak için çoğunlukla anaç olarak ayva ağaçları tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise, ayva anaçlarının daha bodur olması, hem de bu aşılama sayesinde armudun daha gelişken meyveler vermesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Armut yetiştirmede kullanılan bir diğer yöntem ise, ahlat anacı ismi ile yapılandırılmasıdır. Ahlat anacı yöntemi genellikle kurak iklim özelliğine sahip olan bölgelerde daha çok tercih edilmektedir. Ancak ahlat anacı yöntemi ile aşılanmış olan armut ağacının meyvesi, çoğunlukla orta kalitede meyve vermektedir. Bir başka anaç olarak kullanılan yöntemde armut çöğürü olarak bilinmektedir. Armut yetiştiriciliğinde eğer bir armut bahçesinin olması düşünülüyorsa aşılamak için en çok kullanılan anaçlardan biriside armut çöğürüdür. Bu aşılama yöntemi özellikle daha büyük ağaçlar ve uzun ömürlü olmasından dolayı daha çok tercih edilmektedir.

Armut AşılamaArmut Aşılama Yönteminde Nelere Dikkat Edilmelidir, çoğunlukla armut yetiştiriciliğinde anaç olarak ayva ağaçlarının üzerine aşılama yapılmaktadır. Bu sayede az derinlikte olan topraklara dikim olanağı sağlamaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, armut ağaçlarının Armut çöğürü gibi soğuk kış şartlarına dayanıklı değillerdir. Ayva anaçları pek fazla kireçli toprakları sevmezler, hatta çok fazla sulanma ihtiyacı duymazlar. Ayrıca armut çeşitlerinden bazıları ayva anaçları ile uyuşamadığı durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle mutlaka ayva anaçları ile uyum sağlayabilecek olan armut çeşitlerinin seçilmesine özen gösterilmelidir. 
]]>
Bebek Aşılama https://www.asilama.gen.tr/bebek-asilama.html Mon, 03 Dec 2018 20:09:37 +0000 Bebek aşılama, Bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları tıbbi bir yöntemdir. Şimdilerde bebek sahibi olmak gittikçe zorlaşmaktadır. Stresli yaşam şartları, yanlış beslenme alışkanlıkları ve cinsel alışkanlıkların d Bebek aşılama, Bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları tıbbi bir yöntemdir. Şimdilerde bebek sahibi olmak gittikçe zorlaşmaktadır. Stresli yaşam şartları, yanlış beslenme alışkanlıkları ve cinsel alışkanlıkların değişmesi bayanların ve erkeklerin kısırlık oranının artmasına sebep olmuştur.

Bebek Aşılama Sebepleri

Korunmasız oldukları halde bir yıl kadar ilişkiye girip de neticesinde hamile kalamayan eşler infertilite (kısırlık) teşhisi ile incelenmeye alınabilirler. Bu araştırmada ikisinin de muayene ve gerekli testleri neticesinde problemler saptanır ve bu probleme yönelik tedavi uygulaması gerçekleştirilir. Kısırlık sorunlarının yaklaşık % 30'unda eşlerden birinde ya da ikisinde bazı aksaklıklar tespit edilebilmiştir. Geriye kalan % 70'lik dilimin ise sebebi tespit edilmemiştir. Bu % 70'lik kısma nedeni açıklanamayan infertilite denilmektedir. Bu grup tedavi aşamasında da zorlayan bir gruptur. 

Erkeğe ait sıkıntılar şunlardır: sperm sayı ve hareketliliğinin düşük kalması veya hiç bulunmaması, cinsel işlev bozuklukları, penisin anatomik olarak farklılığı ve bozukluğu, hormonsal açıdan yetersizlik. Bayana ait sıkıntılar ise: yumurtalığın yetersiz kalması ( hormonsal ve yapısal açıdan), rahmin şekilsel olarak bozuklukları, tüplerin tıkanık olması ya da tüplerin olmaması, rahmin iç duvarının enfeksiyon ya da kimi müdahaleler neticesinde aşırı derecede bozulması, rahmin ağız kısmının şekilsel açıdan bozukluğı veya mukus tıkacının olması gerekenden kalın olması, vajinanın anatomik ya da işlevsel (vajinusmus) bozuklukları olarak sayılabilir.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftin ilk muayenede fiziki muayeneleri yapılır ve detaylı biçimde hikayeleri dinlenir. Erkekler için spermiyogram, bayanlar içinse adetin 2. günü yapılan hormon düzeyi testi, ultrason ile yumurtlama kontrolü ve ilaçlı rahim filmi tetkikleri yapılmaktadır. Her bireyin yapısı ve özellikleri farklı olduğundan dolayı bu uygulamalar bireylerin özellikleri göz önüne alınarak en doğru sıralamaya ve sıklığa göre yapılmaktadır.

İnfertil eşlerin problemleri tespit edildikten sonra düzeltilebilecek olan anatomik bozukluklara yapılması gereken cerrahi uygulamalar yapılmaktadır. Hormonsal sıkıntılar, sistemik rahatsızlıklar, fazla kilo veya fazla zayıflık gibi sorunlar düzeltilmektedir. Yumurtalıklar gerekli olan kadar yumurta üretmediği takdirde ilaç takviyesi ile bu soru giderilerek seri ultrason araştırmaları ile yumurtlamanın olduğu gün tespit edilir ve bu günde çiftin ilişkiye girmesi önerilmektedir. Bu hamileliğin oluşması için uygulanabilecek en doğal yöntemdir. 3-6 ay kadar bir sürede denenen yumurtlama cinsel birleşme ile netice alınmaz ise eşlere aşılama uygulaması önerilebilir.

Bebek AşılamaAşılama Hangi Durumlarda Uygulanır

Aşılama bir çok infertilite durumlarında yapılabilmesi rahat, ekonomik ve risk barındırmayan bir işlem olduğu için bir çok durumda ilk tercih edilen yöntemdir diyebiliriz. Genellikle:
 • Erkeklerin sperm sayısının düşük olması ve sperm hareketliliğinin az olması,
 • Açıklanması mümkün olmayan infertilite,
 • Servikal sebeplerden dolayı,
 • Rahim ağzının anatomik sıkıntılarında,
 • İmmünolojik infertilitede,
 • Bayanların yumurtlama sıkıntılarında,
 • Cinsel işlev bozukluklarında,
Aşılamaya aday olan çiftlerde erkeğin sperm tetkiklerinde yıkama neticesindeki örnekte en düşük 1.000.000/ml sperm bulunması beklenmektedir. Daha düşük sayılarda uygulanan aşılamalarda başarı elde etme ihtimali çok düşük seviyelerde kalmaktadır.

Aşılama uygulaması uygun koşullarda yumurtlamanın sağlandığı gün spermlerin özel tekniklerle hızlandırılıp, plastik bir kanül vasıtasıyla rahim içerisine bırakılması tekniğidir. Yöntemin sağladığı avantaj]]> Aşılama İle Hamile Kalan https://www.asilama.gen.tr/asilama-ile-hamile-kalan.html Tue, 04 Dec 2018 05:07:30 +0000 Aşılama ile hamile kalan, İnsanlar günümüzde oldukça fazladır. Aşılama ile hamile kalma, bayanların uzun dönem döllenme ile yapamadıkları bebeklerin embriyoya sperm enjekte ederek anne rahmine yerleştirilmesidir. Sperm hücrel Aşılama ile hamile kalan, İnsanlar günümüzde oldukça fazladır. Aşılama ile hamile kalma, bayanların uzun dönem döllenme ile yapamadıkları bebeklerin embriyoya sperm enjekte ederek anne rahmine yerleştirilmesidir. Sperm hücrelerinin en sağlıklı olanları kadının gebe kalma olasılığının en yüksek döneminde yapılır. Aşılama yöntemi, hem pratik hem kolay, hemde ekonomik ve risksiz bir yöntem olması sebebiyle çok yaygın bir şekilde hekimler ve çiftler tarafından tercih edilmektedir. Eskiden yapılan yöntemler vajina kanalına spermin aktarımı olarak yapılırdı fakat olumlu sonuç verme olasılığı çok düşük olmasından ötürü aşılama yöntemine geçilmiştir. 

Aşılama ile hamile kalabilmek için erkek bireylerde sperm, kadın bireylerde ise yumurta üretimi mevcut ise uygulanabilir. Aşılama yöntemi oldukça basit ve günümüzde çok rahatça uygulanabilen bir yöntemdir. 

Aşılama işleminden önce dikkat edilmesi gerekenler;
 • Erkekten alınacak spermlerin sağlıklı olması için son 48 saatte alkol almamış olması,
 • Uyuşturucu yada ilaç almamış olması,
 • psikolojik dengelerinin kontrol edilmesi gerekir.
Burada dikkat edilecek hususlar tetkik ve tahlillerle kontrol edilerek çiftlerin bu duruma hazırlanması çok önemlidir. Uygulama öncesinde gereken tüm detayların yapılması çiftlere psikolojik destek verilmesi olumlu sonuçlar almakta çok önemlidir. Aşılama işlemi uygulaması sadece birkaç dakika düren bir işlemdir. herhangi bir uyuşturma anestezi işlemine gerek yoktur. Jinekolojik hazırlıklar yapıldıktan sonra döllenme işleminin yapılması gerekli ekipmanlarla çok kolay uygulanır. 

Aşılama İle Hamile KalanAşılama ile hamile kalmanın nedenleri;
 • Düşük sperm sayısı,
 • açıklanamayan kısırlık yada denemelerde hamile kalamama,
 • Servikal mukus problemleri( rahim ağzı salgısı),
 • Rahim ağzı problemleri,
 • Sperme karşı antikorlar oluşması,
 • cinsel işlev bozuklukları gibi.
Aşılama yönteminde erkekten alınan sperm saysının ortalama 1 milyon civarında olması gerekir aşağı durumlarda hamile kalmak riskli bir duruma düşer.

Aşılamada erkek için gereken tetkikler;
 • Fiziksel muayene,
 • Sperm üreten hücre analizi,
 • Sperm sayısı ve hareketliliği,
 • Detaylı yapısal analiz,
 • Yıkama işlemi sonrası sperm değerleri,
 • Hormon profili, 
 • Mar testi,
 • İleri tetkikler yapılarak belirlenir.
Aşılamada kadın için gereken tetkikler;
 • Sistematik ve lokal olarak fiziksel muayene,
 • Anaç geçiş yerinin saptanması,
 • Hormon profil değerleri,
 • Adet günün 2. günü ile 4. günü  arasında FSH ve LH hormonlarının değerleri,
 • Adetin 21. günü değerlerin kontrollerinin yapılması  gerekir.
Aşılama ile hamile kalma, artık o kadar sık ve normal algılanır ve yapılır oldu ki eskiden bayanların çekinerek yapıp söyledikleri bu yöntem günümüzde çok rahat dile getirilmekte ve uygulanmaktadır. Çünkü gebe kalamama sadece bayanla ilgili olan bir sıkıntı değil çiftlerden herhangi birinden olabilecek yada ikisinden de kaynaklanabilecek nedenlerdir. Unutmayın mutlu bir yuva ve aile için kimin sorunlu olduğu değil çiftlerin bunu aşabilmek için verdiği fedakarlık ve sevgi ile mümkündür. 
]]>
Aşılama Yöntemi https://www.asilama.gen.tr/asilama-yontemi.html Wed, 05 Dec 2018 00:05:48 +0000 Aşılama yöntemi, doğal yöntem ile yani cinsel birliktelik ile bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan yöntemlerin ilk sırasında yer alır. Aşılama tedavisi süresi içerisinde üreme hücresi sayısı, sperm hareketliliği normalin Aşılama yöntemi, doğal yöntem ile yani cinsel birliktelik ile bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan yöntemlerin ilk sırasında yer alır. Aşılama tedavisi süresi içerisinde üreme hücresi sayısı, sperm hareketliliği normalin altında olan hastalara bu işlem uygulanır. Bayanların tüplerinin açık olup olmadığını kontrol edilmesi gerekir. Yumurtalıkların uyarılması için gerekli ilaçlar kullanılarak aşılama öncesinde tedavi uygulanır. İlaç kullanımında gerekli incelemeler yapılarak yumurta gelişimi izlenir ve yeterli olgunlaşma meydana geldiği zaman için öncelikli olarak doğal yollarla cinsel birliktelik ile gebelik için birleşme olması tavsiye edilir. 

Aşılama yöntemi öncesinde yapılması gerekenler
Aşılama tedavisi öncesinde eşlerin bebek yapamama sebeplerinin tespit edilmesi gerekir. Yumurtalıkların uyarılması bayana doğru dozda ilaç verilmesi gereklidir. İlaç kullanımının ardından düzenli ve sık aralıklarla yumurta hücrelerinin varlığı takip edilmelidir. Yumurtalıklar istenilen boyuta geldiği zaman çatlatma iğnesi uygulanarak aşılama öncesinde gerekli tedaviler uygulanır. Çatlatma iğnesinden sonra çiftin aşılama yönteminin olacağı hastanede olmaları önemlidir. Böylelikle yumurta hücrelerinin kontrol edilmesi ve ultrasyon ile kan değerlerinin takip edilmesi daha kolay olur. Aşılama öncesinde gebe kalamama sebepleri araştırılırken erkeğin sperm testlerinin yapılması önemlidir. Erkek için gerekli sperm tedavisi uygulanır. Bayanda bulunan hormon değerlerinin kontrol edilmesi önemlidir. Anne ve baba adayının psikolojik olarak bu duruma hazır olmaları gerekir. Stres gibi olumsuz faktörlerden uzak durmaları gerekir. Gerekirse psikolojik yardım almaları tavsiye edilir. Özellikle bayanda görülen aşırı stres aşılama yönteminin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Tedavi süresi içerisinde anne ve baba adayının birbirine destek olması son derece önemlidir. Aşılama yöntemi öncesinde ağır egzersizler ve aşırı yorgunluğa neden olacak hareketlerden kaçınılması gerekir. Anne adayı sigara gibi olumsuz alışkanlıklar bulunuyor ise bırakması gerekir. Gerekli tedavi koşullarının ve şartların eşlere anlatılması aşılama yöntemi öncesinde oldukça önemlidir. Bayanda kilo gibi problemler varsa öncesinde belirli kiloya kadar düşmesi gerekir. Böylelikle aşılama yönteminde olumlu sonuçlar alınması sağlanır.

Aşılama YöntemiAşılama tedavisi kimlere yapılır
Aşılama tedavisi bebek sahibi olmayan her çifte uygulanacak yöntem değildir. Genellikle rahim içi duvarında kalınlaşma olmayan, tüpleri tıkalı olup ve erkeklerde sperm sayısı düşük olan kişilere uygulanır. Yumurtlaması meydana gelmeyen bayanlara uygulanacak yöntemlerden biridir. Erkekte sperm sayısı ve hareketliliği az olan kişilere bu işlemi uygularken; 40 yaşından altındaki bayanlarda daha etkili olur. Bayanlarda çikolata kisti gibi durumlar olduğu zaman öncelikle tedavi edilmesi gerekir. Aşılama öncesinde gerekli filmler çekilerek bayanların tüplerinin açık olup olmadığı kontrol edilir ve gerekli tedavi sonrasında aşılama yapılması tavsiye edilir. Serviksin yapısal bozuklukları ve mukus kalitesinin bozukluğu gibi problemlerin giderilmesi aşılama yönteminden önce uygulanır.

Aşılama yönteminde işlem
Bayanda gerekli yumurtlama dönemi takip edilerek, erkekten alınan spermlerin ayrıştırılması sonrasında spermler direkt olarak rahim içine verilen enjekte ile bu işlem gerçekleştirilir. Böylece spermlerin gidiş mesafesi daha kısa olduğu için bayan da bulunan tüplerin olduğu bölgeye ulaşması daha kolay olur. Aşılama işleminden sonra 2 saat bayanın yatması hemen kalkmaması tavsiye edilir. Daha sonra aşılamadan 15 gün içerisinde gebeliğin olup olmadığı belirlenirken; gebelik olmayan bayanlara belirli tedavilerle tekrar aşılama işlemi gerçekleştirilir.

Aşılama yöntemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler
Aşılama işlemi sonrasınd]]> Çocuk Aşılama https://www.asilama.gen.tr/cocuk-asilama.html Wed, 05 Dec 2018 20:47:58 +0000 Çocuk aşılama, tıpta instrauterin tedavisi denilen bir yöntemdir. Bu tedavi çocuk sahibi olmakta zorluk çeken çiftlere uygulanan yardımcı üreme yöntemidir. Oldukça kolay ve kısa sürede yapıldığı için, diğer yöntemlerden Çocuk aşılama, tıpta instrauterin tedavisi denilen bir yöntemdir. Bu tedavi çocuk sahibi olmakta zorluk çeken çiftlere uygulanan yardımcı üreme yöntemidir. Oldukça kolay ve kısa sürede yapıldığı için, diğer yöntemlerden önce yapılması tercih edilir. Çocuk aşılama tedavisi sperm sayısı ve spermlerin hareketliliği az olan erkeklere, sebebi bilinmeyen kısırlığı olanlara ya da cinsel ilişkiye girmede sorunu bulunan çiftlere uygulanabilir. Bu yöntem tüp bebek tedavisinden daha ekonomik ve kolay olduğundan öncelikle tercih edilir. Tedaviye başlamadan önce erkekten sperm örneği alınarak, sayıca, hareketlilik bakımında, morfoloji ve antisperm bakımından bir araştırma yapılır. Kadında ise, tüplerin açıklığı araştırılır. Çocuk aşılama kadının adetinin 2.-3. gününde vajinal ultrasonografi eşliğinde yapılır.

Aşılama tedavisinde kadının yumurtalığı uyarılmaktadır. Yumurta çatlatılarak, erkekten alınmış ve yıkanmış sperm örneği rahme transfer edilmektedir. Uygulanan tedavide amaç spermlerin yumurta hücresini döllemesini kolaylaştırmaktır. Spermlerin dölleme için kat edeceği mesafe bu sayede kısaltılmış olur. Fallop tüplerinde daha fazla sayıda yumurta ile spermin birleşmesi amaçlanır. Bu döllenme olasılığını arttırır. Eğer çocuk aşılama yöntemi çiftlerin kısırlık sorununu tedavi etmezse, çiftler tüp bebek yöntemine yönlendirilir.

Çocuk aşılama tedavisi ne zaman uygulanır

Kısırlık süresi en az 7 yıldır devam eden çiftlere bu yöntemin uygulanması tavsiye edilmez. Bu yöntemin uygulanabilmesi için, kadının en az bir tüpü açık olmalıdır. Tüplerin her ikisi de kapalı olursa, sadece tüp bebek tedavisiyle gebelik elde edilebilir. Bu nedenle aşılama öncesinde kadının tüpleri laparoskopi ya da rahim röntgeni çekilerek araştırılır. Erkekler içinde semen analizi yapılır.

Çocuk AşılamaÇocuk aşılama tedavisinde hastanın yaşı önemli mi

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler yardımcı üreme yöntemlerine güvenerek bunu ihmal edebilirler. Fakat hangi üreme yöntemi tercih edilirse edilsin, hastanın yaşı çok önemlidir. Çocuk aşılama yönteminde de kadının yaşı 40 üzerinde olursa, bu yöntem tercih edilmez. Çünkü tedavide kadının yumurtalıklarının uyarılması önemlidir. Bu yapılmadığı takdirde gebelik şansı azalır. Çiftlerde kısırlık sorunu erkekte bile olsa, kadının yumurtalıkları uyarılmalıdır.

Çocuk aşılama tedavisinde kadına uygulanan tedavi

Tedaviye başlamadan önce kadının yumurtalıkları uyarılmalıdır. Bu hapla ya da iğneyle yapılır. İğne kullanılırsa, yumurtalıklardan daha fazla yumurta elde edilebilir. Bu gebelik şansını da yükseltir. Aşılama tedavisinde iğne kullanıldığında, maliyete haplara göre artar. Uyarılan yumurta kontrolü ise, US ile yapılır. Yumurta büyüdüğünde ve yeterince olgunlaştığında çatlatma iğnesi yapılır. Bundan yaklaşık 36 saat sonra erkekten alınan spermler yıkanır. Bu işlem spermlerdeki hareketliliği arttırmaktadır. Ardından spermler yoğunlaştırılır, rahme transferi yapılır. Bu tedavide yumurta sayısı fazla olursa yani dördün üzerine çıkarsa kadında çoğul gebelik riski olabilir. Bu konuda çiftlere gereken bilgilendirme yapılır.

Çocuk aşılama yönteminin riskleri var mı

Çocuk aşılama yöntemiyle gebelik şansı yaklaşık % 20 seviyesindedir. Bu oran düşük gibi gelse de, tüp bebek öncesinde bu yöntemin denenmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Ortalama 3 aşılama tedavisiyle gebelik elde edilemezse, daha sonra gebelik şansı daha az olur. Bunun çoğul gebelik riski bulunduğundan, gerekirse yumurtalıkların fazla uyarılması nedeniyle aşılama herhangi bir aşamada iptal edilebilir. Bu durumda gebelik için çiftlerin tüp bebek yöntemine başvurması gerekir. Bu yöntemin uygulanacağı kadında akıntı sorunu varsa, sonradan enfeksiyon riski oluşabilir. Vajinadaki mikroplar tedavide rahme gire]]> Badem Aşılama https://www.asilama.gen.tr/badem-asilama.html Thu, 06 Dec 2018 06:44:10 +0000 Badem aşılama, bu yöntem cins olmayan badem ağaçlarına uygulanırken; çekirdekten yetişmiş badem olan badem ağaçlarının cinslerin değiştirmek için uygulanır. Daha kaliteli ürün elde etmek için yapılan yöntemlerin ilk sır Badem aşılama, bu yöntem cins olmayan badem ağaçlarına uygulanırken; çekirdekten yetişmiş badem olan badem ağaçlarının cinslerin değiştirmek için uygulanır. Daha kaliteli ürün elde etmek için yapılan yöntemlerin ilk sıralarında yer alır. Uzman kişiler tarafından uygulanan badem aşılama yöntemi sayesinde ağaçlar başka cinslere çevrilirken; uygulamadan üç yıl sonra düzenli olarak meyve alınmaya başlanır. Aşılama için özellikleri bilinen çeşitlerden aşı kalemleri temin edilmelidir. Badem ağacının verimi oldukça yüksek olduğundan dolayı yapılan aşı sayesinde daha kaliteli ürünler alınması sağlanır. Ayrıca yapılacak aşılamalar arasında geç çiçek açan ve birbirlerini karşılıklı olarak tozlayıcı ağaç cinslerinin seçilmesi ürün açısından oldukça önemlidir .

Çevirme aşısı
Genel olarak ilkbahar döneminde yapılan bu uygulama ile aşı kalemleri ağaçlardan uyanmadan alınır ve aşı zamanına kadar nemini yitirmeden soğuk olan buzdolabında plastik poşetler içinde saklanır. Aşı yapılırken aşı kalemleri uyanmamış olmalıdır. Buna karşılık olarak ağaçlar ise yeni uyanmaya başlamış döneminde iken çevirimi aşısının uygulanması gerekir. Çevirme aşısı kalemi ya da göz aşıları ile uygulanır. Yaklaşık olarak beş santime kadar olan dallarda gövdelere çift kapaklı göz aşıları uygulanırken; kalın dalda gövdelerde kalem aşılar uygulanır. Badem ağacına yapılan çevirme aşısına başlamadan önce ağaçların durgun dönemindeyken tek tek incelenip aşı yapılacak yerlerin belirlenmesi aşı yapma işleminin daha kısa sürmesine neden olur. Hazırlık için kısaltma budamalar yapılır. Gerekirse taç içinde dal seyretmesi yapılan aşıdan sonra yeni çeşidin sürgünlerinin kolayca büyümesi desteklenmiş olur. Büyük ağaçlarda tüm dallara bir yılda aşılama yapılması yerine dallardan yarısına bir yıl içerisinde, diğer yarısının diğer yıl aşılanması daha sağlıklıdır. Küçük ağaçlarda ise ana gövdeye yapılacak kalem ya da göz aşıları ile birlikte ağacın tek bir aşı sürgününden büyümesi sağlanır.

Badem AşılamaGöz aşısı
Yapılan bu işlemin küçük kabuk parçası ile üzerine tek bir göz yapılmasıyla uygulanır. Göz aşısında kabuk parçasının altında odun dokusu bulunur. Sonbahar göz aşısı durgun zaman da yapılırken; ilkbahar göz aşısı erken sürgün aşısı olarak uygulanır. Haziranda göz aşısı yapılırken; bu uygulama geç sürgün aşısı olarak uygulanır. Göz aşısı yapılması için 6 mm ile 2,5 cm arasındaki çapta olan anaçlara bu işlem uygulanır. Yapılan göz aşısında dikdörtgen biçimindeki bir kabuk parçasının anaç bölgeden kesilip çıkarılması ile üzerinde göz bulunan kalem üzerinde aynı büyüklükte bir kabuk parçasının çıkartılıp bölgeye yapıştırılması ile bir göz meydana getirilirken; anaç üzerine yerleştirilmesi şeklinde meydana gelir. Genellikle diğer aşıların başarısız olduğu zamanlarda bu işlem uygulanırken; günlük sıcak farkının az olduğu zamanlarda yapılıp, aşı yeri bağlanarak bu işlem uygulanır. 

Kalem aşısı

Yarma aşı, uygulanan kalem aşısı ile badem ağaçlarının gövdelerinde veya büyük dallarında uygun olan bölümün seçilmesi ile aşı yapılarak uygulanır. Ağaç ikiye yarılarak aşı yapılan cinsin yerleştirilmesi ile uygulanır. Böylece yeni bir sürgünün elde edilmesi sağlanarak ağacın cinsini değiştirilir.
Kakma aşı, bu aşılama teknik çeşit değiştirmelerde özellikle 10 santim veya daha kalın çaplı dalların aşılanmasında daha fazla kullanılan bir yöntemdir. Genellikle her dala uygulanırken 3 kalemle aşılama sağlanır. 
Dilcikli aşı, aşılama tekniği badem ağaçlarının cinsini değiştirilmesinde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Bu işlem esnasında anaç ve kalem aynı kalınlıkta olmalıdır. Anaca aşılanmasında uygulama daha kolaydır. Gerekli şartlar olduğu takdirde dilcikli aşı tutma oranı oldukça yüksektir. Bu işlemi sayesinde yapılan aşı ile anaç dal çabukça kaynayarak kuvvetli bir birleşme meydana g]]> Portakal Aşılama https://www.asilama.gen.tr/portakal-asilama.html Thu, 06 Dec 2018 07:49:29 +0000 Portakal aşılama, portakal aşılama her meyve de olduğu gibi, turunçgillerde de oluşan bir aşı türüdür. Aşının yapılma nedeni hangi meyveyi istiyorsan onunla aşılamak için kullanılır. Portakalı aşılamak i Portakal aşılama, portakal aşılama her meyve de olduğu gibi, turunçgillerde de oluşan bir aşı türüdür. Aşının yapılma nedeni hangi meyveyi istiyorsan onunla aşılamak için kullanılır. Portakalı aşılamak için turunç ağacına aşılayarak portakal olmasını sağlarız, o yüzden aşının olması şarttır çünkü portakalı aşılama yöntemiyle elde ederiz.   

Portakal, Portakal c vitamini açısından vitamin deposudur. Portakal kış aylarında soğuk havalarda tükettiğimiz bir kış meyvesidir. Portakal turuncu rengi ve muhteşem görüntüsüyle herkesin gönlünde taht kurmuştur. Özellikle kasım, aralık, ocak, şubat aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Portakal şifalı ve çok faydalıdır. Başta C vitamini olmak üzere, a, b, c, d ve e vitamini içerir. Ayrıca portakal vücuda direnç kazandırır, güç verir. Zihin delik sağlar vücudun güçten düşmemesini sağlar, çocuklar için vazgeçilmez bir meyvedir.

Portakal AşılamaPortakal aşılama nasıl yapılır Aşı iki değişik zamanda yapılır. En iyi aşılama eylül ekim zamanında yapılır. Diğer aşı ise mart, nisan aylarında yapılan aşıdır. Aşılama portakal ağaçlarında en çok sürgün verilen dönemde yapılır. Ağacın önce üstündeki diken ve sürgün gibi fazlalıkları temizlenir. Önceden dezenfekte olmuş aşı bıçağı yardımı ile aşıya başlanır. Aşıları bağlamada kullanılan aşı bağları aşının tutması için önemlidir. Aşılama ekiminden itibaren 8-9 ay içerisinde oluşur. Aşılamada göz yaşı aşısı kullanılır, ve temiz, virüssüz olması gerekmektedir. Portakal aşısı turuncu yapılarak portakal olması sağlanır. Aşılamanın en nemli faktörlüde iklim ve toprağa bağlıdır. 

]]>
Gebelikte Aşılama https://www.asilama.gen.tr/gebelikte-asilama.html Fri, 07 Dec 2018 00:50:30 +0000 Gebelikte aşılama, Aşılama, her hastalığın tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden birisidir. Özellikle başlıca bazı hastalıkların tedavisinde aş kesinlikle çok öneme sahiptir. Tetanos, difteri, kabakulak, Gebelikte aşılama, Aşılama, her hastalığın tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden birisidir. Özellikle başlıca bazı hastalıkların tedavisinde aş kesinlikle çok öneme sahiptir. Tetanos, difteri, kabakulak, kızamık, grip gibi hastalıklar bunlardan bazılarıdır. Ancak gebelik dönemlerinde anne ve karnındaki bebeğin sağlığı açısından aşılama riskli hale gelebilmekte ve bundan dolayı her aşı gebelikte yapılmamaktadır. Aşılar ile birlikte anne adayı gebeliği boyunca her ilacı kullanımı bile riskli olmaktadır. Gebelik döneminde yapılması gereken bazı aşılarda bulunmaktadır. Tetanos, difteri, hepatit B, hepatit A, grip, Pnömokok, kolera, tifo, paratifo, meningokok gibi aşılar hamilelik döneminde uygulanabilecek başlıca aşılardır. Ancak gebelikte bazı aşılar kesinlikle yapılmaması gerekir. Bu tür aşılar canlı aşılar olup, anne adayı ve bebek için oldukça zararlı aşılardır. Bu aşılar ise;

 • Kabakulak
 • Kızamıkçık
 • Çiçek
 • Sarı humma
 • Çocuk felci
 • Kızamık

Gibi aşılar, canlı aşı türü olup, hamilelikte yapılmaması gerekir. Bunun yanında anne adayında illa aşı uygulanmak zorunda ise, bazı kurallara da uyulması gerekilmektedir. Eğer aşının yararı, vereceği riskten daha fazla ise, anne adayı ve bebek enfeksiyon riski altında veya enfeksiyon halinde ise ve uygulanacak aşı hastalığın tedavisinde çok etkin ve güvenli ise aşılama yapılabilmektedir.

Gebelikte aşılama çok dikkat edilmesi gereken bir durum olduğu unutulmaması gerekmektedir. Yine gebelikte aşılama uygulanacaksa, hamileliğin son zamanlarına doğru uygulanması daha doğru olmaktadır. Çünkü gebeliğin 16. haftadan sonra antikorlar plasentayı daha kolay geçmesine rağmen, plasenta olgunlaştıkça bu durum daha güvenilir bir hal almakta ve riski daha da azaltmaktadır. Burada önemli olan bebeğin hayati bakımından önem taşıdığıdır. Yapılması gereken en doğru davranış ise, uygulanacak aşıların gebelik öncesi dönemde yapılması gerekmektedir. Özellikle kızamık, kızamıkçık, çocuk felci, su çiçeği, difteri, tetanos, kabakulak gibi aşılar doğurganlık çağındaki her bayanın, hamile kalmadan önce bu aşıları yaptırması doğru bir davranıştır. Diğer bir önemli konu ise, anne adayının bahsedilen bu hastalıkları daha önce geçirip, geçirmediğidir. Yani bu hastalıklara karşı anne adayının vücudu bağışıklık kazanıp, kazanmadığı merak edilen bir konudur. Son zamanlarda özellikle her anne adayına kızamıkçık ve hepatit B hastalıklarına karşı, bağışıklık kazanıp, kazanmadığı sorulmaktadır.

Gebelikte AşılamaTetanos ve difteri, aşıları günümüzde sorunsuz bir şekilde yapılıp, takibi yapıldığından dolayı, tetanos hastalığına nadiren görülmektedir. Eğer aşı yapılmaz ise, doğum esnasında kötü hijyenik koşullarda anne adayının ve yeni doğan bebeğin tetanos hastalığına yakalanması muhtemeldir. Bunların yanında halk arasında üçlü aşı adı verilen tetanos, boğmaca ve difteri karma aşısı da yapılabilmektedir. Tetanos aşısı ilk aşılama sonrası 1-2 ay arayla 3 kez uygulanmaktadır. Anne adayı gebelik öncesi tetanos aşısı olmuş ve üstünden 10 yıl geçmemiş ise, gebeliğin 6. ayından sonra yapılması yeterlidir. Eğer anne dayı gebelik öncesi bu aşıyı olmuş ve üzerinde 10 yıl geçmiş ise, aşıyı tam anlamı ilke tekrar uygulaması gereklidir. Bu aşı anne adayını ve bebeği gebelik döneminde ve gebelik sonrası da tetanos hastalığından korumaktadır. Tetanos aşısının yan etkisi çok nadir görülmekle birlikte, nörolojik ve aşırı duyarlılık gibi etkileri görülmektedir. Bu aşı gebelik ilk 3 ayında kesinlikle yapılmaması gerekir.

]]>
Kayısı Aşılama https://www.asilama.gen.tr/kayisi-asilama.html Fri, 07 Dec 2018 20:23:22 +0000 Kayısı Aşılama, Bu konumuzun içerisinde kayısı aşılama ile ilgili bilgilere değineceğiz. Bilindiği üzere her bitkinin kendine has özellikleri vardır. Kimi bitki derine kök yapar, kimi bitki de yüzeysel olarak k Kayısı Aşılama, Bu konumuzun içerisinde kayısı aşılama ile ilgili bilgilere değineceğiz. Bilindiği üzere her bitkinin kendine has özellikleri vardır. Kimi bitki derine kök yapar, kimi bitki de yüzeysel olarak kök yapar, kimi çok su ister, kimi az su ister. Bu yüzden büyüme şekilleri de farklıdır. Kayısı eski çağlardan bu yana yaz mevsiminin meyvelerinden biridir. Lezzetinin yanı sıra yararları açısından oldukça besleyici bir meyve olan kayısı kan yapıcıdır. Böbrek ve karaciğer için çok faydalı olan kayısının özellikle beyni düzenli çalıştırması, stresi azaltması, kansızlığı önlemesi ve afrodizyak etkisi de bulunmaktadır. Kayısı gözlere parlaklık verir. Fazla kiloları önler. Basura çok faydalıdır. Ayrıca güzel bir cilt ve saç bakımında da olumlu etkisi vardır. Bununla beraber kanserin önlenmesinde yardım eden iyi bir karotin kaynağıdır. Bol miktarda C vitamini, karotin, demir ve diğer aktif maddeleri barındırır. Aynı zamanda A, Bp, B2, B6 vitaminleri de kayısı da bulunur. Bu durumda kayısı insan vücudunda enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamakla birlikte potasyum ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. Kayısının beslenme ve sağlık üzerinde en önemli etkeni bir lif kaynağı olmasıdır. Kayısının özellikleri içerisinde reçeli, hoşafı ve tatlısıyla da sofraları renklendirir. Kayısının bitki yaprakları ve çekirdekleri de kullanılmaktadır. Yaprakları iç parazit düşürmek için çok etkilidir. Çekirdeği ise yağ çıkarmak ve sabun yapımı için kullanılır.

Kayısı Aşılama Nasıl Yapılır

Kayısı ağacı gövdesi ve dalları kış aylarında eksi 35 dereceye kadar düşen soğuklarda, çiçekleri ise ıslak bir şekilde eksi bir dereceye kadar düşen ısıya dayanıklılık göstermektedir. Bazen ilkbaharda havalar ılık olduğu zamanlarda tomurcukları patlarken veya çiçekte iken meydana gelen don olaylarında fazla zarar görürler. Meyilli bir arazide soğuk hava alt kısımlara çöktüğü zaman dikilen kayısı ağaçları don zamanında da zarar görürler. Ancak yukarılara çıkıldıkça ağaçların dondan zarar görmesi kısmen engellenmiş olur. Meyveler yüksek kalitede olgunlaşabilmesi için yaz aylarında atmosferin kuru olması gerekir. Öncelikle havası nemli olur ve ilkbaharı sisli geçen yerlerde çil hastalığı fazlaca görülür.Kayısı Aşılama Nemli topraklarda yetiştirilen kayısı ağaçlarının meyveleri suludur. İriliği ve kuru madde oranı düşük olduğundan bu topraklarda yetiştirilen çeşitler sofralık olarak değerlendirilir. Buna karşılık olarak kıraç topraklarda yetiştirilen kayısı ağaçlarının meyveleri küçüktür. Bu meyveler yüksek kuru madde ve düşük su içeriğine sahip olduklarından daha fazla kurutmalık olarak kullanılabilir. Kayısı aşılama işlemi sonbahar aylarında yapılmalıdır. Aşılama işlemi titizlikle yapılır ise, kayısı ağacı ilkbaharda ilk meyvelerini vermeye başlar. Aşının dikkatli bir şekilde yapılması için belirtilen tekniklere uymak gerekmektedir. Aşılanmış olan fidanların bakım işlerine ağacın yaprak dökümüne kadar devam edilebilir. Kayısı ağacını aşılama zamanında ilk olarak olgun ve kahverengi tomurcuk filizleri toplanır. Sonra kayısı ağaç kabuğunun kolay bir şekilde soyulan filizleri de toplanır.

]]>
Gül Nasıl Aşılanır https://www.asilama.gen.tr/gul-nasil-asilanir.html Sat, 08 Dec 2018 14:38:48 +0000 Gül Nasıl Aşılanır, Gül çiçeğinde aşılama, bitkinin tohumsuz olarak üretimini sağlamak için uygulanır. Kök fidanlarından anaç olarak yararlanılan gülün istenilen çeşidinin başka bir gül dalından alınan aşı ka Gül Nasıl Aşılanır, Gül çiçeğinde aşılama, bitkinin tohumsuz olarak üretimini sağlamak için uygulanır. Kök fidanlarından anaç olarak yararlanılan gülün istenilen çeşidinin başka bir gül dalından alınan aşı kalemi ile kaynaştırılması ilkesine dayanır. Çiçeklerde tohum kullanımı yaygın olduğundan elde edilen bitkiler genellikle tür karakterini kaybederek yabani ürün haline gelmektedir. Bu nedenle aşı ile gül üretimi yaparak istenilen gül çeşidinin karakterini kaybetmeden, verimli ve kaliteli bir şekilde üretimi sağlanmaktadır. 

Aynı çeşit güller, çoğu melez tohumla ekildiğinde meydana gelen değişim bir çok çeşit gülün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu tür sorunların ortadan kaldırılması için uygulanan gül aşısı ve çelikleme yöntemleri farklılıklar arz eder. Gül üretiminde daha kesin ve net sonuçlar elde edilmesi için değişik aşılama yöntemleri uygulanır. 

Gül aşılama işlemi ne zaman yapılır

Aşılama yapma da önem verilmesi gereken nokta, gül ağacının kabuk oluşturmuş olmasıdır. Aşılama yapılırken hava durumuna dikkat edilmelidir. Aşırı soğuk olması aşılama da iyi sonuç vermediği gibi, aşırı sıcakta aşılamayı olumsuz etkileyecektir. Gül aşısının tutması isteniyor ise gece ilerleyen saatlerde serin havalar da yapılmalıdır. Bu şekilde yapılan aşılamaların daha etkin ve kaliteli sonuçlar verdiği gözlenmiştir.

Gül aşılama iki şekilde yapılabilir.

Gül aşısı yapmak için bir çok aşı uygulamasından yararlanılır. Bunlardan en yaygın kullanılan aşı türü kalem aşı ve göz aşısıdır.
 • Kalem aşısı; Bu aşı çeşidinin uygulanması için anaç olarak kullanılan gül çiçeği ağacının bir yıllık genç ağaç olması gerekir. Öncelikle anaç ağacın kuru ve bakımsız kısımları budanır. Etrafı temizlenir. Kök dibi çapalanarak toprağın hava alması sağlanır. Daha sonra 1 cm. kalınlığında ki kök kısmı veya dal kısmı küt olarak kesilir. Kesilen anaç ağaç dar açılı V harfi şeklinde düzgünce kesilir. Aşılanmak istenen gül kalem yaklaşık 10 cm uzunluğunda kesilir. Kalemin bir ucu A şeklinde anaç kesisine uygun olarak kesilir. Diğer ucunun şekilsel olarak bir önemi yoktur. Kalem ve anaç birleştirilirken damar yapılarının bir birine temas etmesine önem verilir. Birleştirilen kısmın üzeri katran, hamur ya da çamur ile macunlanır. İp ile sağlam bir şekilde bağlanır. Bir süre dış etkilerden korunmasında fayda vardır.
 • Göz aşısı; İlk olarak kaliteli ve istediğimiz gül kalemi hazırlamamız gerekir. Bunun için beğendiğimiz gülün tomurcuk yapacak göz kısmı, gülün gövdesine yakın yerden, gövdeye paralel olarak kesilir. Bir çeşit tomurcuklanmaya hazır budak elde edilir. Buna göz diyoruz. Bu göz aşısında kalem olarak kullanılır. T olarak uygulanan bu aşılama şekli için anaç olarak kullanılacak gül bir yıllık olmalıdır. Seçilen gül biraz kalın köklü olmalıdır. Bu kalınlık çapı 1,5 cm olur ise; Anaç olarak kullanılacak gül, yerden en az 5 cm yukarıdan kabuk kısmı bıçak yardımı ile çizilerek kesilir T'nin üst kısmı 1 cm kesilir ile kesilir. T'nin boyu 2,5 cm olarak kabuk kısmı yukarıdan aşağıya yine bıçak ile çizilerek kesilir. Bıçağın ucu ile kesilen yerler biraz aralanır. Kalem tomurcuğu dışarı gelecek şekilde T'ye yerleştirilir ve üzeri katran, hamur yada çamur ile sarılır. Üzeri sıkıca bir bağ ile bağlanır 15 gün beklenir ve aşı tamamlanır.
Gül Nasıl Aşılanır
Aşının korunması için gerekenler nelerdir

Aşılamanın başarısı yaptığınız aşıya göstermiş olduğunuz itinaya bağlıdır. Genellikle usulüne uygun yapılan aşılar tutmaktadır. Bunun için aşılar mümkün olduğunca dış etkilerden uzak kalmalıdır. Sarılan yer hava almamalı, anaç gül altında biraz gübre olmasında fayda vardır. Anaçın dikili olduğu toprak kuru olmamalı, bunun için gereken özen gösterilmelidir. 
]]>
Dut Ağacı Aşılama https://www.asilama.gen.tr/dut-agaci-asilama.html Sat, 08 Dec 2018 14:58:59 +0000 Dut Ağacı Aşılama, dut ağaçlarının meyvesi ve ipekçilikte yararlanılan yaprakları için yetiştirilmektedir. İki cins dut çeşidi bulunmaktadır. Bu cinsler beyaz dut ve karadut şeklinde ayrılmaktadır. En iyi bilinmekte o Dut Ağacı Aşılama, dut ağaçlarının meyvesi ve ipekçilikte yararlanılan yaprakları için yetiştirilmektedir. İki cins dut çeşidi bulunmaktadır. Bu cinsler beyaz dut ve karadut şeklinde ayrılmaktadır. En iyi bilinmekte olan dut cinsi ise beyaz dut şeklinde bilinmektedir. Karadut şeklinde bilinmektedir. Kuzey Amerika ve Asya da oldukça fazla dut cinsleri bulunmaktadır. Şifalı ve fazla vitaminli olan bir meyve türüdür. Enerji deposu şeklinde bilinmektedir. Dut ağaçları büyük bir ağaç olarak sayılmamaktadır. Fakat gövdesi fazla dallı ve budaklı şeklinde olan bir ağaçtır. Dut ağacının yaprakları girintili ve çıkıntılı, ince tüysüz bir şekle sahip olan yapraklardan oluşmaktadır. Meyvesinin rengi tatlı yeşil veya beyaz ile pembe arasında farklılaşmaktadır. Kara ve mor renkte olan dut çeşidi de bulunmaktadır.

Çiçeği ayrı bir şekilde değil kümeler şeklinde çıkmaktadır. Bu olay dut ağacının oldukça önemli olan bir özelliğidir. Dut ağacının meyvesi dişi çiçeklerin döllenmesi ile oluşur. Bu meyveler küçük etli şeklinde olan meyvelerdir ve böğürtlene benzemektedir. Dişi olan çiçeğin oluşturduğu bu meyve oldukça fazla miktarda küçücük meyvenin oluşturmuş olduğu bir topluluktur. Bu topluluğun üyesine kapçık meyve ismi verilmektedir. Bu meyvelerin iç kısmı öz sıvı ile dolu olan yumuşak kesecikler den oluşur. Dut ağaçlarının sağlam bir gövdesi bulunmaktadır. Dut ağacı nisan ve mayıs aylarında çiçek açarlar. Karadut ağacının beyaz dut ağacına nazaran boyu daha ufak bir şekilde olur. Yapraklarının üstünde ince tüyler bulunmaktadır.

Göz aşısının yapılması: Göz aşısı yapılırken T yolu dışında uygulanmakta olan çentik olan aşı yoludur. Çentik olan aşı yolu ile dutlar, güller, ıhlamur ve ceviz ağacında büyük başarı getirmektedir. Bu aşıyla anacın dibine yakın bölümüne veya gövdesinden yukarı kısımdan aşağı kısma doğru 3 ve 5 santim uzunluğa sahip olan bir kabuk çıkartılır. Tomurcuklu bir şekilde olan kabuğu tutacak olan bir çentik kesik yüzeyinin alt kısmına açılır. Tomurcuk aşı kalemi bu kısma yerleştirilir ve bağlanır. Oldukça hızlı bir şekilde yapılmış olan yöntemdir. Çentik açılmadan önce anaç ta bulunan göz üstünden çıkarılmış olan kabuk yerine göz yerleri üst üste gelecek bir biçimde kalem gözden alınınca kabuk yerleştirilirse buna yama göz aşısı ismi verilmektedir. Haziran ayının bitmesi veya temmuz ayı başlangıcında açık olan alanda yapılmaktadır. Göz aşısı yapıldığı sene içerisinde sürgün vermektedir. Kendi içerisinde erken sürgün ve geç sürgün şeklinde iki kısma ayrılmaktadır. Erken sürgün olan göz aşısında kalemler tomurcuk henüz uyanmamış olan bir durumda iken alınır. Anaç ise aktif bir şekilde olmalıdır.ir şek

Dut Ağacı Aşılama
Kakma aşısının yapılması; Aşı kaleminin ince şeklinde olan anacın ise kalın bir şekilde olduğu durumda yapılmaktadır. Anaçta üçgen biçiminde bir oyuk açılır. Bu oyuğa uygun olan bir kalem kesilir. Kambiyumları çakıştıracak bir şekilde bağlanır ve macunlanır. Bu yol ile yaprağını döken cinslerde açık olan yerlerde kural olarak fidanların sürmelerinden mümkün olduğu kadar kısa bir süre önce yapılmaktadır. Oldukça erken bir şekilde devam eden cinsler ilk bahar aylarında erken bir şekilde aşılanmaktadır. Genç bir şekilde devam eden türler ise ilkbaharda geç bir şekilde aşılanmaktadır.

Yarma aşının yapılması; Bu aşılama yöntemi oldukça fazla kullanılmakta olan bir uygulamadır. Aynı kalınlıkta olan anaç ve kalemler ile kalemin ince olan anacın kalın olduğu halde iken rahat bir şekilde uygulanabilir. İlk olarak anaç olan fidanın tepesi kesilir. Daha sonra düz bir satıh meydana getirilir. Kalemin oturmuş olduğu kenarda anacın kesit yarısına kadar yakılır. Ardından kama şeklinde ve bir kısmı kabuklu bir şekilde olan kalem yarığa oturtulur. Yarığın iki kısmı kalem ile sıkıştırması gerekmektedir. Bu olayı gerçekleştirirken anaç ve kalem kabuklarının aynı hizaya gelmelidir. Kalın olan]]> Zeytin Aşılama https://www.asilama.gen.tr/zeytin-asilama.html Sun, 09 Dec 2018 09:34:37 +0000 Zeytin Aşılama, Zeytin aşılama zeytin ağacı veya herhangi bir ağacı hastalıklarından dolayı kaybetmemek amacı ile uygulanır. Aşağıda belirtilen kök aşısıyla aynıdır büyük bir mecburiyet taşır. Bu aşılama sağlıks Zeytin Aşılama, Zeytin aşılama zeytin ağacı veya herhangi bir ağacı hastalıklarından dolayı kaybetmemek amacı ile uygulanır. Aşağıda belirtilen kök aşısıyla aynıdır büyük bir mecburiyet taşır. Bu aşılama sağlıksız ağaçlarda yavaş etki gösterir. Ancak verimli  olmasında büyük etki sağlar.

Zeytin Aşısı Ne zaman Yapılır

Kök Aşısı: Bu aşı ağaç kaybını önlemek için büyük bir mecburiyettir. Özellikle ağaç sulamadan dolayı köklerde açılmalar meydana gelmiş ise kesinlikle yapılmalıdır. Aşı uygun bir derinlikte gömülü olarak yapılmaktadır. Özellikle verimli topraklara ait olan zeytinliklerde bu uygulama başarılı olmuştur. 

Göz Aşısı: Hasta ve aşırı derecede yalı olan ağaçlarda gençlik budama sıralarında kabuk aşı uygulanmadığı taktirde bu budama sonucu gerçekleşen 1-2 yaşındaki sürgünlere bu aşı uygulanabilir. Göz aşısı etkisini ve uygulamasının yavaş yapılmasını ister. Kabuk aşısı yapılması şartı ile bir ve ya iki yıl bunu göz aşısına nazaran hızlandırabilirler. Ekonomik şartalar mümkün ise göz aşısının kabuk aşısı ile yapılması tavsiye edilir. 

Zeytin Aşılama
Aşı Kalemi Seçilirken Dikkat Edilecek Hususlar
 • Damızlık olarak seçilen zeytin ağacı zararlı olan maddelere ve hastalıklara karşı bulaşıcı olmamalıdır. 
 • Aşı kalemleri tacın dış kısmına isabet eden yüksek verimli normal gelişim gösteren dallardan alınmalıdır. 
 • Kalemler alındıktan sonra yapraklar hemen saplarından kesilmeli temizlenmeli ve hasar görmeden kağıda veya beze sarılmalıdır.
 • Kalemler kış boyunca güneş ışığından veya dondan yani soğuktan korunması için odun talaşı içerisinde sağlıklı torbalarda muhafaza edilmelidir. 
 • Yaz aylarında ise yine sağlıklı torbalar içerisinde soğutulmuş odalarda muhafaza edilmelidir. 
 • Kalemlerin iç kabuk yüzeyleri kurumuş ve kahverengine dönüşmüş ise kullanılmamalıdır.
]]>
Ihlamur Aşılama https://www.asilama.gen.tr/ihlamur-asilama.html Sun, 09 Dec 2018 16:49:25 +0000 Ihlamur Aşılama, ıhlamur ağacın üretim işlemi bilindiği üzere tohumla yapılmaktadır. Ancak kalem aşısı, çelikleme ya da daldırma yöntemiyle de üretiminin gerçekleştirildiği bilinmektedir. Tohumların döllenme aşamas Ihlamur Aşılama, ıhlamur ağacın üretim işlemi bilindiği üzere tohumla yapılmaktadır. Ancak kalem aşısı, çelikleme ya da daldırma yöntemiyle de üretiminin gerçekleştirildiği bilinmektedir. Tohumların döllenme aşamasında belli bir embriyo dinlenme zamanı vardır. Üzerlerinde bazı su girmeyen tabakaların var olduğu tohumların çimlenme süresi bu sebepten ötürü yavaştır. Bu biçimde bir çimlenme önündeki engellerin ortadan kaldırılması amacıyla bir takım uygulamalar yapmak zorunludur. Bunların başında asitle uygulama işlemi sayesinde, üst kabuğun mekanik bir biçimde soyulması gibi faaliyetler yapılabilir. Böylelikle çimlenme işlemi çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Daldırmayla gerçekleşen üretimde ise, ağacın dip kısmında çıkan sürgünler ilkbahar ayları yaklaştığında ağacın dibinden itibaren kesilir ve ağaç yeni bir sürgün vermek amacıyla teşvik edilir. Yeni olarak gelen sürgünlere ise aşılama noktasında tepe daldırması adı verilen işlem yapılır. Çelik ile yapılan ıhlamur ağacı üretimde ise, özellikle haziran ve temmuz aylarında çelikler üzerinden alınır. Bu çeliklere hormonlama işlemi uygulanır. Kalem aşısıyla yardımıyla da ıhlamur ağacı üretimi gerçekleştiği bilinmektedir. Kalem aşısı yöntemi ıhlamur aşılama da bilinen ve en sık kullanılan yöntem çeşididir. Bu yapılan işlem ise genellikle Şubat aylarında ıhlamur aşısı uygulanır. Fakat anaç ile kullanılan kalem kalınlığı ise aynı olmalısı gerekmektedir.

Ihlamur ağacı geliştirmede, ıhlamur ağacının sadece kuzey yarım kürede bilindiği kadarıyla 30 türü yetişmektedir. Çok iyi bir sokak ağacı olarak kullanılır. Temiz hava ile derin ve nemli olan toprakları çok severler. Yazın genellikle yeşil rengini alırlar. Ihlamur ağacının yaklaşık olarak ömrü bin yıla kadar ulaşabilmektedir. Sarmal bir biçimde dizilmiş olan yaprakları, uzun saplı, kenarları dişli olan ve yürek şeklinde bir yapıya sahiptir. Haziran ile temmuz aylarında rengi giderek sarımsı beyaza dönen ve oldukça hoş kokulu çiçekler açan bir bitki türüdür. Ağacın meyveleri kalın kabuklu, kapalı bir kapsül biçiminde olan küremsi ve oval bir yapıya sahiptir. Ihlamur ağacının çiçekleri ile meyvelerinin dışında, odunu da kontraplak yapımında  gördüğümüz kaplama işleminde, oymacılıkta, modelcilikte ve kirpit üretimi şeklinde olan ayakkabı kalıplarında kullanılmaktadır. Genellikle şekil olarak kalas biçimine getirilip satılır.

Ihlamur ağaçları olgun olan odunlu türdendir. Gözeneklere sahip olup dış odunu oldukça geniştir. Ağacın geçirmiş olduğu yıl halkaları tüm kesitlerinde çok net bir şekilde görülebilir. Uzun yıllar boyunca tabiatta kaldığı bilinmektedir. Yetiştiği alanlara göre de renklerinde gözlemlenen sarımsı ve pembe renkler hakim olabilir. Oldukça yumuşak bir yapısı bulunmaktadır. Çok fazla esnek olması sebebiyle kuruma sırasında da çeker. Hava şartlarından ötürü kolay bir şekilde bozulma etkisi yaratabilirler. Yani fiziksel olarak dış etkenlere karşı oldukça dayanıksız olan bir yapıları vardır. Bu sebepten ötürü de hem ıhlamur ağacının dış etkenlerden etkilenmeden uzun yıllar boyunca ayakta durabilmesi adına ve hem de meyve vermede gözlemlenen olumlu etkiler için ıhlamur ağacının aşılanma işleminin uygulanması oldukça önemli bir noktadır. Ihlamur ağacının meyvesinden hiç verim alamıyorsanız ya da çok az bir miktar meyve elinize geçiyorsa eğer aşılama işlemi sayesinde istenilen sonuçlara ulaşmanız mümkündür.

Ihlamur Aşılama

Her ağaçta olduğu gibi ıhlamur ağacında da ekolojik istekleri bulunmaktadır. Ekolojik anlamda ıhlamur ağacı ılıman geçen iklimleri severler. Güneş alan yerlerde sıklıkla rastlamak mümkündür. Ihlamur ağacı don tehlikesine karşı oldukça duyarlı bir bitkidir. Toprak bakımından serin, derin, nemli, besin maddesi bakımından oldukça zengin olan ve hafif asidik toprakları severler. Tüm bu ekolojik etkenlerden doğrudan etkilenen ıhlamur ağacı yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi atlanması dahi]]> Aşılama Sonrası https://www.asilama.gen.tr/asilama-sonrasi.html Sun, 09 Dec 2018 23:46:23 +0000 Aşılama sonrası, aşılama 1 yılı aşkın süredir doğal yolla gebe kalmaya çalışmış, ancak gebelik sağlanamamış çiftler için uygulanan bir tedavi çeşididir. Erkekten elde edilen kaliteli sperm hücresinin kadın Aşılama sonrası, aşılama 1 yılı aşkın süredir doğal yolla gebe kalmaya çalışmış, ancak gebelik sağlanamamış çiftler için uygulanan bir tedavi çeşididir. Erkekten elde edilen kaliteli sperm hücresinin kadın rahmine transfer edilmesini kapsayan basit bir tedavidir. Sperm hücresi kullanılarak gerçekleştirilen aşılama tedavisinde çiftlerde gebelik sağlanabilme olasılığı yaklaşık %20'dir. Aşılama basit bir yöntem olsa bile başlangıçta çiftlerin doğal yollarla gebelik sağlanması beklenmeli ve sağlanamayan gebeliklerden sonra gerekli testlerin yapılmasıyla tedaviye başlanmalıdır. Aşılama tedavisi için kadında yumurta üretimi erkekte ise mutlaka sperm üretimi olmalıdır. Kadın ya da erkekte bebek sahibi olmaya engel bir durum varsa tedaviden önce bu durumun çözülmesi ve daha sonra tedaviye başlanması gerekir.

Aşılama sonrası

Aşılama sonrasında ağrı: Aşılama tedavisi oldukça basit ve kısa sürede tamamlanan bir tedavi metodudur. Tedavi sonrasında çoğu hasta herhangi bir ağrı hissetmezken, bazı hastalarda hafif kasık ağrısı yaşanabilir. Tedavi anesteziye gerek duyulmadan yapılan bir işlemdir. Bazı hastalarda yaşanan ağrı sonrası düşük meydana gelebilir. Bu nedenle ağrının şiddeti hafif bile olsa mutlaka doktor bilgilendirilmelidir.

Aşılama sonrası kanama: Tedavi kurallarına uygun, uzman bir doktor tarafından ve donanımlı bir merkezde yapılmışsa kanama görülme ihtimali yok denecek kadar azdır. Tedavi kanamaya neden olabilecek bir tedavi değildir. Bazı hasta gruplarında tedavi devam ederken rahim ağzında hafif lekelenme tarzında kanama görülebilir. Bu şekilde yaşanan kanamanın gebeliğe karşı herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Kanama ara ara bir gün boyunca devam eder. Eğer 3 günü geçmesine rağmen kanama devam ederse ve şiddeti artarsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kanama aşılama tedavisinde 2 hafta sonra meydana gelmişse ve sürekliliği varsa bu durum üstüne görme ya da adet kanaması olarak tanımlanır.

Aşılama sonrası progesteron hormonu: Aşılama sonrasında progesteron hormonu almaya gerek yoktur. Bazı sağlık merkezlerinde progesteron hormonu kullanmadan tedavi uygulanmaktadır. Bu olay tamamen doktorun kararına kalmıştır.

Aşılama sonrası cinsel ilişki: Aşılama sonrasında cinsel ilişkinin ne zaman olacağı doktor kararıyla belirlenir. Hastanın sağlık durumu, uygulanan tedavi yöntemi ve kullanılan ilaçlara bağlı olarak cinsel ilişki kısıtlamasında değişiklik olabilir. Bu konu hakkında doktora ailelere gerekli açıklamalarda bulunur.

Aşılama sonrası hamilelik testi: Aşılama tedavisinden sonra hamilelik testi tıpkı normal gebeliklerde olduğu gibi yapılır. Aşılama tedavisinden 2 hafta sonra test yapılarak gebelik kontrol edilir.

Aşılama sonrası hamilelik belirtisi: Aşılama tedavisi sonrasında gebelik sağlanmışsa annenin gebelik süreci tıpkı normal gebelikler gibi olur. Tedaviden 3 hafta sonra olası gebeliklerde belirtiler yaşanmaya başlar. Gebeliğin ilk belirtileri, mide bulantısı, kusma, halsizlik ve baş dönmesi şeklinde olur.

Aşılama Sonrası

Aşılama sonrası gebelik sağlanmışsa: Aşılamadan 2 hafta sonra yapılan gebelik testinin sonucu pozitifse bu durum tedavinin başarılı olduğunu gösterir. Zaman kaybı yaşamadan doktora başvurulmalı ve gebeliğin kesin olarak kanıtlanması gerekir.

Aşılama sonrası beslenme: Aşılama tedavisi boyunca ya da tedaviden sonrası için özel bir beslenme programı bulunmamaktadır. Normal gebeliklerle anne adayı nasıl besleniyorsa aşılama tedavisiyle gebe kalan anne adayları da aynı şekilde beslenmelidir. Gebelik sağlandıktan sonra aşılama ile gebe kalan anne ve doğal yollarla gebe kalan annelerde hiçbir fark yoktur.

Aşılamadan sonra hamilelik ultrasonda ne zaman görülür

Aşılama sonrası anne karnında gelişmeye başlayan embriyo, gebeliğin ilk haftalarında ultrason i]]> Erik Aşılama https://www.asilama.gen.tr/erik-asilama.html Mon, 10 Dec 2018 13:40:54 +0000 Erik Aşılama, kaliteli bir şekilde erik üretmek isteyenler ve istenilen erik türünün yetiştirilmesinde yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Erik aşısında en önemli etkenlerden birisi aşı gözünün alınmış olmasıd Erik Aşılama, kaliteli bir şekilde erik üretmek isteyenler ve istenilen erik türünün yetiştirilmesinde yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Erik aşısında en önemli etkenlerden birisi aşı gözünün alınmış olmasıdır. Farz edelimki komşunuzun bahçesinde oldukça güzel bir meyve alınan erik ağaçları var. Sizde bu erik ağacından göz alarak kendiniz için aşılama yapmak istiyorsunuz. Bunun için de iyi bir aşılama yönteminin nasıl yapıldığını bilmeniz gerekmektedir.

Erik aşılamasının yapılış şekli

Üzerinde meyve bulunan dal ya da sürgün kesinlikle yaz ayları süresince meyve sürgünü aralıksız olarak vermeye yani uzama işlemine devam ettiği bilinmektedir. Herhangi bir dalın uzayan bir uç bölümü diğer yıla kadar verimli bir meyve verir. Bizler de uç bölümlere doğru aşı almış olursak eğer aşılama yapmayı düşündüğümüz erik ağacının da diğer yıla hızla verim vermesi beklenmektedir. Gitgide uzayan bu dallar ya da sürgünden belli bir bölümü, meyvelerin olduğu kısma pek yaklaşmadan bir an önce kesmemiz şarttır. Almış olduğumuz dal parçası erik aşısı yapmak için kullanılan hazır bir kalem olabilir. Bu dal parçasının bütün kısımları bizim işimize yaradığını söyleyemeyiz. Mesela, dalın uç bölümü odun haline gelmediğinden ötürü kolay bir şekilde eğilmektedir. Bu bölümleri dal parçasından ayırmamız şarttır. Zaten erik dalı mor renkte bir gövdeye sahip olmasından ötürü, uç bölümlere doğru gidildikçe mor rengi azalmaktadır. Bu bölümde yer alan göz alanları yeteri kadar olgun değildir. Erik aşılama yöntemi için bizlere başarılı bir sonuç vermez. Bundan ötürü dalın artık çok kolay bir şekilde eğilen ya da mor rengi bulunmayan bölümünü kesiyoruz. Elimizde bulunan kalem ya da dal gelişim aşamasında kesilmesinden ötürü çok çabuk bir şekilde nem kaybına uğrar. Bu sebepten ötürü hızlı bir biçimde hareket edilmesi şarttır ve dalın yaprak olan kısımlarını, sap kısmından farklı olarak ayırmamız gerekir. Bu biçimde göz kısımlarını alacağımız sürgün yaprakları da arındırılmış olacaktır. Elimizde tutmuş olduğumuz kalemi suyun iç kısmına koyarsak sahip olduğu nemini de kaybetmemiş oluruz. Eğer herhangi bir su imkanımız bulunmuyorsa o zamanda nemli bir bezin kullanarak bezin içine kalemi koyup yine nemini kaybetmesini bu şekilde engellemiş olacağız.

Erik Aşılama

Artık erik aşısı yapabilmek için kalemimiz hazır hale gelmiş demektir. Erik ağacına yapılacak olan göz aşısı için en önemli özelliklerden birisi için kesinlikle gözün çıkarılması şarttır. Aşı gözü alınacağı sırada kalem üzerinde bir takım küçük hesaplamaların yapılması önemli bir etkendir. Çünkü önemli olan gözün yaklaşık olarak 1,5 santim altından ve üstünden kesici bir alet yardımı ile yatay tutularak çentik atılması gerekir. Bu atılmış olan çentiklerin solundan ve sağından gözde herhangi bir zarar meydana getirmeden çizik atmak suretiyle çentikleri birleştirmemiz gerekir. Gözün etrafında artık bir dikdörtgen benzeri alan meydana gelmiş oldu. Gözü dal kısmının birleştiği alandan hafif bir biçimde sola ya da sağa doğru hareket ettirip kabuğuyla birlikte kolay bir şekilde çıkarmamızı sağlar. Gözün kabukla birleştiği kısımda ise tomurcuğu yer almaktadır. Bu tomurcuk kısmının tam simetriğinde bulunan, kabuğun iç kısmında bir siyah noktanın bulunması gerekir. Eğer bu bahsettiğimiz noktacık kabuğun iç kısmında yer almıyorsa yapmış olduğumuz erik aşısı büyük bir ihtimalle tutmayabilir. Kesinlikle parçayı o bölüme almamız gerekir. Bizim gözümüzde artık siyah renkte bir noktacık yer almaktadır. Artık istenilen erik ağacına hazırlanmış olan gözü aşılamamız gerekmektedir. Aşıyı uygulamak istediğimiz dala yatay yönde bir çentik atılır. Gözün kabuk kısmının uzunluğuna eş olarak, aşağıdan yukarı kısma doğru bu yatay çentik kadar dalımızı çizmemiz gerekir. Dikey olarak çizilen çizginin sağı ile soluna doğru kabuk kısımlarını hafif bir şekilde kaldıralım. Bundan sonrasında ise bağlama işlemine geçmemiz gerekir. Bağlama işlemin]]> Aşılama İğnesi https://www.asilama.gen.tr/asilama-ignesi.html Tue, 11 Dec 2018 02:29:02 +0000 Aşılama iğnesi, kısırlık tedavileri sırasında yani aşılama tedavisinde ve tüp bebek tedavisinde ilk aşamada yumurtalıkların uyarılmasından sonra yumurta çatlatma için yapılan iğnedir. Buna aşılama iğnesi ya da yumurta ç Aşılama iğnesi, kısırlık tedavileri sırasında yani aşılama tedavisinde ve tüp bebek tedavisinde ilk aşamada yumurtalıkların uyarılmasından sonra yumurta çatlatma için yapılan iğnedir. Buna aşılama iğnesi ya da yumurta çatlatma iğnesi denir. Bu kısırlık tedavisindeki hastalara önerilen ilaçlar arasındadır. Öncelikle yüksek miktarda FSH içeren ilaçlar kullanılarak adetin 2. günü başlanarak yumurtalıklar uyarılır. Yani o ayda daha fazla yumurta elde edilmeye çalışılır. Bu aşama yaklaşık olarak 11 gün devam eder. Bu zaman zarfında ultrasonla 3-4 defa yumurtalıklar takip edilir. Aşılama iğnesi denilen ilaç ise, tek doz halinde tatbik edilir.


Aşılama iğnesi nasıl etki yapar

Pregnyl, Ovitrelle, Profasi gibi yumurta çatlatma iğneleri HCG yani human chorionic gonadotropin denilen hormonu içermektedir. Bu hormonun beta alt birimi yapılan gebelik testinde ölçümü yapılan hormondur. Aşılama iğnesinde olan HCG alfa alt biriminin yapısı beyindeki hipofiz bezinden salgılanan LH (Luteninizan hormon) hormonuna benzer ve vücutta aynı etkiyi gösterir. Normalde bu hormon kadının vücudunda yumurtlamadan önceki 36 saatte yükselmeye başlar ve en yüksek seviyesine ulaştığında yumurtlamayı yani yumurta çatlamasını tetikleyen işleve sahiptir. HCG içeriğine sahip ilaçlarla LH hormonunun yaptığı etki taklit edilir. Bu yüzden aşılama iğnesi olan HCG ilacı yapıldıktan yaklaşık 36 saat sonra yumurtlama yani ovulasyon gerçekleşir.

Aşılama İğnesiAşılama iğnesi nasıl yapılır

Bu ilacın uygulaması cilt altına ya da kas içine enjeksiyon şeklinde olur. Aşılama iğnesi markalarının nasıl uygulanacağı prospektüsünde yazmaktadır. Bu konuda doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır. Eğer cilt altına uygulanacaksa, genellikle göbek çevresine ya da üst kolun alt kısmına yapılır. Kas içine uygulama yapılacaksa genellikle kalça tercih edilir.

Aşılama iğnesi ne zaman yapılır

Aşılama iğnesinin uygulaması genellikle yumurtanın 18-20 mm kadar büyümesinden sonra olur. Fakat çok sayıda yumurta oluşursa ya da E2 hormonunun değeri yüksek olursa, aşılama iğnesi yapılmayabilir. Önemli olan yumurtanın büyüklüğüdür. Uygulamada adetin kaçıncı günü olduğu önemli değildir. Genellikle yumurta yeteri kadar büyüklüğe adetin 10-17 günleri arasında ulaşır. Fakat bu tür ilaçların doktor kontrolüyle uygulanması gerekir.

Aşılama iğnesinin yan etkileri nedir

Aşılama iğnesinin en önemli yan etkisi OHSS gelişimidir. Bu durumda kadında karın ağrısı, ishal, kusma, bulantı, hızlı kilo alma, nefes alma zorluğu gibi belirtiler oluşur. Oldukça ciddi bir sorun olduğundan, hemen doktora gidilmelidir. Bazı kişilerde alerjik etkiye de neden olabilir. Nadiren yumurtalık kistine de sebep olabilir.

Aşılama iğnesiyle gebe kalanlar ne yapmalı

Bu tedaviyle gebe kalanlar normal hamilelik gibi bunu hemen fark edemez. Adet gecikmesi yaşanırsa, doktora gidilmelidir. Yapılacak gebelik testiyle ya da ultrason tetkikiyle gebelik tanısı konulabilir. Kadınlarda yumurtalık uyarılmasının ardından yapılan yumurta çatlatma iğnesi neticesinde ay içinde gebelik elde edilme oranı ortalama % 15 kadardır. Bu çiftin kendi özelliklerine, kısırlık sebebine bağlı olarak değişebilir. Genellikle aşılama iğnesi tedavisi 3-6 ay süreyle uygulanabilir.

Aşılama iğnesinden sonra neler yapılmalı

Aşılama iğnesi yapıldıktan sonra yumurtlama 36 saat sonra olacağından, cinsel ilişkinin bu süreye yakın zamanda olması gerekir. İğnenin yapıldığı gün ilişkiye girilmesi önerilmez. İlk ilişkinin ardından birer gün arayla 1-2 defa daha ilişki tavsiye edilir. Eğer aşılama yapılacaksa, bu yine 36 saat sonra uygulanır. Bu zamana kadar sperm verme ve hazırlama süreci bitirilmelidir. Gecikmeden aşılama yapılacak yere spermler ulaştırılmalıdır. Aşılama iğnesinden sonra adet gecikmesi olduğunda, gebelik te]]>