Aşılama Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama nasıl yapılır, aşılama sperm ve yumurta hücresinin buluşmasını sağlamak amacıyla uygulanır. Bu işlemde kadına yapılan bazı ilaç, iğne tedavileriyle aylık yumurta sayısı birden fazla sayıya çıkarılmakta, erkekte spermler özel yöntemler kullanılarak yıkanmakta ve döllenme için hazır hale getirilmektedir. Bu işlemlerle spermlerin hareketli olanları hacim olarak yoğunlaştırılmış olur. Özel çatlatma iğneleri kullanılarak yumurta hücresinin çatlama süresi ayarlanır ve spermler özel bir plastik boruyla rahim içine gönderilir. Bu işlemlerle yumurta ve spermin buluşması daha kısa sürede gerçekleşir. Fakat bu yöntem kısırlık sorunu bulunan her çift için uygun değildir.


Aşılama öncesinde yapılanlar


Kısırlık sorunu olan çiftlere ilk önce kısırlık nedeninin tespit edilmesi amacıyla bazı incelemeler yapılır. Erkekte semen analizi yapılır, kadında jinekolojik muayene yapılır, rahim ve fallop tüplerinin değerlendirilmesi amacıyla rahim filmi çekilir, yumurtalıkların kapasitesini tespit edebilmek için hormon testleri uygulanır ve gerekirse laparoskopi ile histeroskopi de uygulanır.


Aşılama ne zaman yapılır?


Aşılama çiftlerde kısırlık sorunu olduğunda oldukça kolay, pratik ve risksiz bir işlemdir. Kısırlık tedavilerinde genellikle ilk tercih aşılama yapılmasıdır. Bu uygulamanın bazı yararları da bulunmaktadır. Bunlar;
  • Erkeğin sperm sayısının düşük olmasında ya da spermlerin hareketliliğinin az olması halinde
  • Nedeni bilinmeyen kısırlıkta
  • Rahim ağzında problemlerin olması halinde
  • Spermlere karşı kadını vücudunda antikor üretimi olması halinde
  • Cinsel işlev bozukluğu gibi sorunların olması halinde
  • Kadında yumurtlama azsa ya da hiç olmuyorsa, aşılama tedavisinin uygulanması faydalı olacaktır.
Ayrıca erkekte travma, diyabet, MS gibi rahatsızlıklar, mesane boynu operasyonu yapılmış olması, bazı ilaçların kullanımı gibi etkenlerden kaynaklanan boşalma sorunu olursa, gebelik için aşılama yöntemi tercih edilebilir. Aşılama yöntemi kolay bir uygulama olarak kabul edilmektedir. Ancak bunun Uzman bir doktor tarafından uygulanması başarıyı arttıracaktır. Aşılama yapmak için kadının bir kanalı ya da tüpü açık olmalıdır.


Aşılamadan sonra nelere dikkat edilmeli?


Doğal yollardan gebelik elde edilemediğinde, aşılama yapılması oldukça yararlıdır. Eğer şartlar uygun olursa, kısırlık sorunu olan çiftlerde tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce aşılama yapılması daha uygundur. Bu yöntem hem kolay uygulanır hem de maddi açıdan maliyeti düşük olur. Aşılama yapılan kadınların banyo yapması sakıncalı olmaz. Ancak doktorlar ilk günde banyo yapılmamasını önerebilir. Bunun dışında özel bir beslenme programına da gerek yoktur.

Aşılama yapıldığı sırada ve sonrasında kadındaki hafif kasık ağrısı normal bir sonuçtur. Bazı hastalarda bu ağrı olmayabilir. Uygulama kolay yapıldığından hastaları rahatsız etmez. Anestezi ye bile gerek kalmadan aşılama yapılabilir. Ancak aşılamanın sonrasında şiddetli ağrı olursa, mutlaka doktora gidilmelidir. Bunun başka bir sebebi olabilir.

Aşılamada ve sonrasında kanama olması beklenmez. Ancak hastaların bazısında aşılama sırasında kullanılan aletlerden dolayı rahim ağzından damlama gibi bir kanama gelebilir. Böyle bir sorun gebeliğe engel olmaz. Kanama çoğunlukla ilk günde kesilir. Devam ettiği takdirde doktora danışılmalıdır. Aşılamadan sonraki 15 günde oluşan kanamanın ise gebeliğin rahme yerleşmesinden kaynaklandığı yani implantasyon kanaması olduğu söylenebilir.

Aşılama yapılan merkezlerde her zaman progesteron hormonu kullanımı yapılmaz. Bu konuda doktorun önerilerine göre hareket edilir. Aşılama yapılan kadınların aynı günde ve bir sonraki günde cinsel ilişkiye girmemesi gerekir. Bunun sebebi spermlerin 3 gün yaşam süresinin olmasıdır. Bu nedenle gebelik için cinsel ilişki olması gerekmez. Bu konuda aşılama merkezinin tavsiyelerine uyulmalıdır.


Aşılama sonrasında gebelik testi ne zaman yapılır?

Aşılamanın ardından yapılan gebelik testlerinin zamanı normal gebeliklerde olduğu gibidir. Aşılamadan 14 gün sonra gebelik testi yapılırsa sonuç alınabilir. Gerek kandan gerekse idrardan test yapılabilir. Kadında adet gecikmesi olduğu zamanda gebelik testi yapılabilir.


Aşılamadan sonra gebelik belirtileri ne zaman başlar?

Kadında gebelik belirtilerinin başlaması 3 hafta sonra gerçekleşir. Daha önce belirtilerin olması beklenmez. Aynı doğal yoldan olan gebelikler gibi belirtiler olmaya başlar. Kasık ağrısı, hafif kramp, bulantı, adetin gecikmesi, lekelenme gibi erken gebelik belirtileri olabilir. Aşılama başarısız olursa yani gebelik oluşmazsa genellikle 15-20 gün sonra âdet kanaması başlar. Eğer adet görülmezse, kadın hamile olduğunu düşünebilir ve test yaptırabilir.

Gebelik oluştuysa, 5 hafta tamamlandığında bu ultrason tetkikiyle de görülebilir. Bu süre aşılamadan sonraki 3 haftalık sürenin sonunda olabilir. Yani aşılamanın yapıldığı günde sonraki 20. Günde gebelik kesesini ultrasonda görmek mümkündür. 4-5 haftada ise bebeğin kalp atışları ultrasonda duyulur.

Aşılama Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aşılama Yöntemleri Nelerdir?

Aşılama Yöntemleri Nelerdir?

Popüler İçerikler

Gül Nasıl Aşılanır?

Gül Nasıl Aşılanır?

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Aşılama Süreci

Aşılama Süreci

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuk Aşılama Türleri ve Özellikleri

Çocuk Aşılama Türleri ve Özellikleri

Aşılama Teknikleri Nelerdir?

Aşılama Teknikleri Nelerdir?

Badem Aşılama Nasıl Yapılır?

Badem Aşılama Nasıl Yapılır?

Bitki Aşılama Nasıl Yapılır?

Bitki Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama Nasıl Yapılır?