İncir Aşılama Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İncir Aşılama Nasıl Yapılır?

İncir Aşılama, Anavatanı Türkiye olan ve ülkemizde en çok Ege bölgesinde yetişen bir meyve olan incir, meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra reçeli yapılarak ve kurutulmuş hali ile de oldukça sevilir ve ülkemizde oldukça önemli bir ekonomiye sahip olan bir meyvedir. Besin değeri açısından oldukça bol vitamin ve mineral içeren ve kemik ve diş sağlığına sayısız faydası olan incir, yaklaşık 8-10 metre boyunda olan ağaçlarda yetişir.

İncir yetiştirmekte en önemli etken, iklim koşullarıdır. İncir ağaçları Kış mevsiminde ılık, yaz mevsiminde sıcak, yıllık ortalama sıcaklığı 18-20 ℃ arasında olan bölgelerde en iyi şekilde gelişim gösterir.

Nemin olmadığı sürece her tür toprakta yetişen incir ağacı oldukça derin, kireçli ve killi toprakları daha çok sever.

İncir aşılama, incir ağaçları oldukça kolay bir şekilde çelik ile üretilebilir. Bu nedenden dolayı pek de aşı yöntemi kullanılmaz. Fakat eğer çekirdekten yetiştirilmek ve ağaçlar değiştirilmek istendiği zaman aşı yöntemi kullanılır. İncir aşılama da en çok kullanılacak olan aşı şekilleri göz ve kaplama olan kabuk aşılardır.

Göz aşısı, küçük fidanlarda bulunan 1 ve 3 yaşlarında olan genç dallara yapılır ve daha çok fidanlıklarda tercih edilir. Kaplama aşısı,4 ve 5 yaşları arasındaki kalın dallara yapılır.

Yaşlı dallara ise yaklaşık olarak 8-10 cm kalınlığında olan dallar üst kısımlarında bulunan dallar budanarak gençleştirme yapıldığı zamanlarda hemen çoban aşısı ya da yarma aşı yapılır veya gelecek yıl yeni oluşmuş bir yıllık sürgünlere göz aşısı yapılır. Yaşlı dallara yapılacak olan aşı yönteminde en iyi sonuç verecek yöntem su yürümeden yapılacak olan kakma ve yarma aşılarıdır.

Aşılama nasıl yapılır, seçilmiş olan bir türden aşı kalemi alınarak ve aşı kalemi üzerinde göz yer alan kabuğun kesilip kaldırılması ile alındıktan sonra aşı yapılmak istenilen dalın üzerine T şeklinde bir kesik oluşturur ve kabuğunu kaldırıldıktan sonra üzerinde göz yer alan kabuk bu kabuğun üzerine düzgün bir biçimde yerleştirilir ve sadece gözü dışarıda kalacak biçimde sıkı bir biçimde rafya ya da ip ile bağlanır. Aşılama yapıldıktan sonra aşı yapılan dallar aşılama yerinin biraz üst kısmından kesilir. Aşılar üzerine sarılan rafya ya da ip yaklaşık bir yıl sürebilecek aşıların tutup filizlenmesi sonucunda dallardan alınır.

İncir Aşılama, genellikle dalların kabuk verdiği nisan ve mayıs ayları arasında ya da eylül ve ekim aylarında uygulanır. İlkbahar mevsiminin ilk ayında yapılacak olan göz aşıları 1 yaşında olan genç sürgünlerden alınır. Göz aşısı sonbahar mevsiminde uygulanacaksa gözler taze sürgünlerden seçilmelidir.

İncir Aşılama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aşılama Yöntemleri Nelerdir?

Aşılama Yöntemleri Nelerdir?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Portakal Aşılama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Portakal Aşılama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Aşılama Süreci

Aşılama Süreci

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Dut Ağacı Aşılama Nasıl Yapılır?

Dut Ağacı Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aşılama İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?